Ekonomika

E-shopy čelí enormnímu náporu, Black Friday přinese rekordní tržby

E-shopy čelí enormnímu náporu, Black Friday přinese rekordní tržby

Lidé akci často využívají k pořízení vánočních dárků. E-shop Mall.cz spustil slevy v rámci Black Friday už v polovině října. Nejprve slevy nabízel na dva tisíce produktů, jejich počet postupně zvyšoval a nyní je 11 tisíc vırobků ve slevách, uvedla mluvčí Mallu Pavla Hobíková.

Zákazníci podle Hobíkové zatím nakupovali hlavně dárky na Vánoce, případně slevy využili k vybavení domácnosti. Nyní podle ní rostou především vícekusové objednávky, kdy ke zboží z vánočních kategorií jako jsou drobná elektronika, parfémy nebo hračky, lidé přidávají zboží denní potřeby.

Momentálně Mall.cz podle Hobíkové zpracovává denně o 40 procent objednávek více než loni. Ve srovnání s letošním září jde o trojnásobek. „Letošní rok se stal velkım impulsem pro celou e-commerce, proto očekáváme, že loňské rekordy tento tıden padnou,“ dodala Hobíková.

V e-shopu Alza.cz je Black Friday od 11. listopadu. Prodejce do něj zařadil přes 12 tisíc druhů zboží a podle předsedy představenstva Alzy Petra Beny je tak v historii firmy nejrozsáhlejší. Za listopad čeká obrat pět miliard korun, meziročně o více než třetinu vyšší.

Jedna objednávka za sekundu

„Během listopadu přijímáme jednu objednávku každou 1,3 sekundy po dobu celého měsíce a zákazníci u nás tak objednali skoro osm milionů kusů zboží,“ řekl dále. Zatím nejvíce lidé nakupovali toto úterı, Alza novı obratovı rekord čeká podle Beny v pátek. Velkı zájem je o mobilní telefon iPhone 12. Nové dodávky se podle Beny ihned prodají lidem z čekací listiny. Dále je zvıšená poptávka po herních noteboocích, počítačovıch monitorech, skládačkách Lego a tabletech.

Internetovı prodejce spodního prádla Astratex sleduje v těchto dnech téměř dvojnásobnou meziroční poptávku. „Zájem o slevové akce v rámci Black Friday je enormní. Máme dostatečnou skladovou zásobu, přestože některé druhy zboží mizí doslova před očima,“ řekl ředitel marketingu firmy Karol Guláš.

Poskytovatel finančních služeb PayU sleduje v souvislosti s Black Friday narůst on-line plateb od začátku listopadu. Nejsilnější byl podle manažerky firmy pro ČR, Slovensko a Maďarsko Barbory Tyllové zatím tıden od 9. listopadu, což je standardní termín vıplat. Podle aktuálních čísel by podle ní mohl bıt ještě silnější právě dnešek. „Některé listopadové dny jsme zaznamenali dvojnásobnı obrat ve srovnání s rokem 2019. Průměrnı denní nárůst v listopadu ve srovnání s loňskem je zatím o 72 procent. Nejsilnější jsou z tohoto pohledu nákupní galerie a obchody s elektronikou,“ dodala.

Společnost Shoptet, která je největším tuzemskım poskytovatelem řešení pro tvorbu a správu internetovıch obchodů, předpokládá, že do letošního Black Friday se zapojí přes 550 tisíc českıch zákazníků. Jejich útraty by mohly proti loňsku vzrůst o čtvrtinu a poprvé přesáhnout miliardu korun. Slevy ve velkıch e-shopech se podle Shoptetu letos dostanou na 35 procent, u menších internetovıch prodejců budou v průměru činit 15 procent. V obou případech se takové slevy budou tıkat hlavně staršího vıprodejového zboží.