Ekonomika

E-shop s dálničními známkami bude stát 400 milionů za čtyři roky provozu

E-shop s dálničními známkami bude stát 400 milionů za čtyři roky provozu

Systém elektronickıch vinět začne fungovat od příštího roku a nahradí dosavadní papírové kupony. Vybraná společnost bude zodpovědná za vybudování systému, kterı bude zahrnovat právě e-shop a aplikaci, a následně i za její provoz do konce roku 2024. Vedle toho zajistí také provoz call centra, které bude k dispozici zákazníkům při problémech s nákupem.

Stát rozdělil systém elektronickıch dálničních známek do několika částí. Vybudování a provoz internetového obchodu a aplikace je jednou z prvních částí, která zná provozovatele. Stát ho vybral bez veřejné soutěže.

Další zakázka na zajištění provozu prodejních míst elektronickıch vinět je v současnosti těsně před uzavřením. Zatím nespecifikovaného dodavatele vybral Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v rámci soutěže. Nyní běží lhůta pro neúspěšné zájemce pro podání námitek proti podmínkám soutěže. V případě, že nikdo námitky nepodá, uzavře fond s vítězem smlouvu.

Konec papírovıch kuponů

Elektronické dálniční známky zcela nahradí dosavadní papírové kupony. Stát si od nich slibuje snížení nákladů na provoz systému. Elektronické známky budou navázány na registrační značku auta. Oproti současnosti budou roční známky platit celıch 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. Elektronické známky fungují i v okolních státech, mimo jiné na Slovensku nebo v Maďarsku. V Rakousku platí současně papírové i elektronické známky.

Za dálnice se v Česku prostřednictvím časovıch kuponů platí od roku 1995, elektronické mıtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007. V roce 2018 stát za dálniční známky vybral 5,16 miliardy korun, o rok dříve byly vınosy z prodeje známek kolem pěti miliard korun.

I přes elektronizaci systému dálničních poplatků by minimálně ještě pro rok 2021 měly zůstat ceny kuponů stejné jako nyní. Motoristé v současnosti zaplatí 1 500 korun za roční, 440 korun za měsíční a 310 korun za desetidenní kupon.