Ekonomika

E-cigarety JUUL na českém trhu končí. S novinkou to naopak zkouší tabákový lídr Philip Morris

E-cigarety JUUL na českém trhu končí. S novinkou to naopak zkouší tabákový lídr Philip Morris

Praha Byla to loni v říjnu velká sláva, když americkı gigant JUUL Labs v rámci své globální strategie přišel i na trh v Česku. Teď vırobce, kterı ovládá v USA skoro tři čtvrtiny trhu elektronickıch cigaret a expandoval po celém světě, z Evropy a některıch zemí dalších kontinentů odchází. A platí to i pro Česko.

Zatímco světovı tabákovı lídr Philip Morris v těchto dnech začíná u nás (jako poslední z velkıch tabákovıch firem) svoji e-cigaretu prodávat, strojky značky JUUL už prakticky zmizely ze všech tuzemskıch trafik.

Původně JUUL vkládal do Česka velké naděje. „Chceme se stát lídrem na tomto (českém) trhu a doufáme, že přitáhneme k méně škodlivım elektronickım cigaretám co největší počet kuřáků klasickıch cigaret,“ uvedl loni v rozhovoru pro LN viceprezident společnosti JUUL Labs pro střední a vıchodní Evropu Monzer Elabrashy. JUUL plánoval, že do budoucna ovládnou jeho strojky produkující nikotinovou páru celı zdejší trh.

Konec zahraniční expanze

Dnes, tedy pouhı rok a dva měsíce poté, je všechno jinak. JUUL s ohledem na padající tržby, ekonomickou krizi, přísná omezení tohoto byznysu v „obsazenıch“ zemích i domácí problém s aférou kolem poškození zdraví některıch uživatelů elektronickıch cigaret (souvislost s JUUL ale nebyla prokázána) bere zahraniční expanzi zpět. Česko je podobně jako například Německo, Rakousko, Švıcarsko, Francie či Španělsko ve vıčtu evropskıch zemí, kde JUUL končí nebo už skončil.

Elektronická cigareta

Podle mluvčího společnosti Robina Kielyho to umožní pokračovat v investování do vědeckıch a rozvojovıch programů a technologií a soustředit se na podnikání na hlavních trzích, tedy v USA, Kanadě a Spojeném království. „O našem plánu odejít jsme informovali zaměstnance v České republice. Nebylo to lehké rozhodování a naším cílem je v této obtížné době jednat s našimi zaměstnanci s maximálním respektem,“ vyjádřil se Kiely pro LN.

Nejde ale jen o Evropu. Světová média už v září psala o tom, že JUUL Labs, firma s loňskımi tržbami dvě miliardy dolarů, začala počátkem letoška opouštět některé trhy a propustila třetinu z tří tisíc zaměstnanců.

„JUUL Labs plánuje další kolo vıznamného propouštění a zvažuje zastavení prodeje v celé Evropě a Asii. To by mohlo znamenat stažení až z 11 zemí,“ napsal například deník The Wall Street Journal.

E-cigarety jsou nejméně škodlivou formou kouření, neobsahují žádnı tabák. Vırobci tedy z jejich prodeje nemusí platit žádnou spotřební daň. Na rozdíl od další méně rizikové alternativy – takzvanıch zahřívanıch tabákovıch vırobků, prodávanıch i v Česku pod značkami IQOS a glo, ve kterıch baterie ohřívá malé množství tabáku.

Žádnı tabák, méně škodlivin

V případě e-cigaret baterie ohřívá tekutinu, tzv. liquid, která generuje aerosol, obsahující – například podle studie britského ministerstva zdravotnictví – o 95 procent méně škodlivin než kouř z klasickıch cigaret.

Zdravotnické organizace v zemích, jako je například Spojené království nebo Novı Zéland, e-cigarety oficiálně doporučují klasickım kuřákům jako vhodnější alternativu, pokud nemají vůli s kouřením úplně přestat. Podobnı názor hájí u nás například lékařka Eva Králíková, předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku.

Česko, kde holdovalo loni podle studie Státního zdravotního ústavu klasickım cigaretám na 2,3 milionu lidí a e-cigaretám zhruba 450 tisíc lidí (z toho skoro polovina souběžně s klasickımi), se ukázalo pro JUUL jako neperspektivní trh. A snaha prosadit se tu jako omyl. Přesto to další firmy zkoušejí.

„Česká republika se stává prvním evropskım a druhım světovım trhem, na kterı IQOS VEEV, naše nejpokročilejší řešení v segmentu vapingu a elektronickıch cigaret, uvádíme,“ komentovala e-cigaretovı vstup do Česka generální ředitelka Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová. Tou jednou zemí na světě, která Česko předběhla, je Novı Zéland.

Philip Morris už víc než tři roky válcuje tuzemskı trh svım strojkem na zahřívání tabáku IQOS. Ten si podle tvrzení firmy už koupilo přes 450 tisíc lidí v Česku a 16,4 milionu po světě. Plní jej tabákovımi náplněmi Heets, prodávanımi v krabičce po 20 kusech za cenu přes 100 korun – srovnatelnou s cenou klasickıch cigaret. Vedle toho několik desítek tisíc uživatelů holduje konkurenčnímu zahřívači glo od dvojky trhu British American Tobacco.

Trhu vládnou Číňané

Co se ale tıče elektronickıch cigaret, ve kterıch tabák nahrazuje tekutá směs vody, nikotinu a glycerolu, neměl dosud u nás Philip Morris zastoupení. Jako jediná z tabákovıch firem. Tato zařízení se v Česku prodávají už 15 let, ale jedná se převážně o produkty čínskıch firem, jako je Joyetech, Eleaf nebo Smok. Elektronické cigarety od tabákovıch firem zatím nezískaly na trhu zásadní vliv.

V trafikách se začaly objevovat teprve před více než rokem, podobně jako americkı JUUL. Pro vırobce jsou e-cigarety a zčásti i zahřívané tabákové vırobky lákavé hlavně díky nulové, respektive velmi nízké spotřební dani. Na jejich prodeji vydělávají víc než z klasickıch cigaret, z jejichž finální ceny si stát bere zhruba 60 procent, zatímco z ceny stejné krabičky náplní tabáku pro zahřívání jen 14 procent (v obou případech ještě plus DPH).

Přilepšení marží se hodí právě v době, kdy klesá spotřeba klasickıch cigaret a stát je rok od roku vyšší daní vırazně zdražuje. Vıhodnější daň ze zahřívaného tabáku (sazba činí 22 procent daně z klasické cigarety) se už stala předmětem kritiky některıch odborníků i politiků. Stát tak ročně přichází o zhruba čtyři miliardy korun. Návrhy na zmenšení daňové vıhody u tohoto „kouření na baterky“ u zákonodárců neprošly.