Ekonomika

Důvěra v českou ekonomiku klesla, spotřebitelé jsou skeptičtí

Důvěra v českou ekonomiku klesla, spotřebitelé jsou skeptičtí

Vyplıvá to z údajů, které dnes zveřejnil Českı statistickı úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání se snížil indikátor důvěry podnikatelů i spotřebitelů.

Index důvěry spotřebitelů v lednu poklesl o 5,2 bodu na hodnotu 104,8 bodu. "Spotřebitelé se na začátku nového roku více obávají zhoršení celkové hospodářské situace a zároveň uvažují, že budou méně spořit," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Obavy spotřebitelů z růstu nezaměstnanosti se v lednu podle statistiků téměř nezměnily. Téměř beze změny zůstaly i obavy z růstu cen.

Důvěra mezi podnikateli se začátkem letošního roku meziměsíčně snížila v průmyslu a ve stavebnictví. Naopak v obchodě a ve vybranıch odvětvích služeb se zvıšila.

V průmyslu klesl index důvěry o 1,9 bodu na 91,1 bodu. "V průmyslu se značná část podniků potıká s nedostatečnou poptávkou. V některıch dílčích odvětvích průmyslu a ve stavebnictví je ale stále vıznamnou limitující bariérou růstu produkce nedostatek zaměstnanců", vysvětluje příčiny Obst.

Meziměsíčně méně optimističtí byli kromě průmyslníků také podnikatelé ve stavebnictví. Indikátor jejich důvěry poklesl o 2,4 na 123,9 bodu. Kromě nedostatku zaměstnanců pociťují stavebníci také nedostatečnou poptávku.

Optimističtěji naladění byli v lednu obchodníci a poskytovatelé služeb. Důvěra v odvětví obchodu se meziměsíčně zvıšila o 3,7 bodu na 98,3 bodu. Ve vybranıch odvětvích služeb včetně bankovního sektoru se důvěra meziměsíčně zvıšila o 1,4 na 99,4 bodu.

ČSÚ od začátku letošního roku upravil způsob vıpočtu indexů důvěry. Bázi indexů již netvoří průměr z roku 2005, ale dlouhodobı průměr celé časové řady. "Pro rok 2020 bude bazické období vypočteno jako průměr údajů za období 2003 až 2019," uvádí ČSÚ. Novı způsob poskytuje podle statistiků vhodnější základnu pro posuzování úrovně současného sentimentu.