Ekonomika

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

DUKOVANY Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí vırobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem února. Důvodem urychlení prací o několik dnů je potřeba revize systému u jednoho ze šesti oběhovıch čerpadel, uvedl v páteční tiskové zprávě mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Vıroba elektřiny v Dukovanech tak klesne na polovinu, protože mimo provoz budou dva ze čtyř bloků elektrárny.

Čtvrtı blok Dukovan je v plánované odstávce od Štědrého dne. K přenosové síti by ho podle předběžnıch odhadů měli energetici připojit v prvním únorovém tıdnu, uvedl mluvčí.

Třetí dukovanskı blok zřejmě přestane dodávat elektřinu během soboty. „Využíváme toho, že jsme na odstávku připravení a umožní nám to situace v síti. Její celkové délky by se přitom tato úprava neměla nějak vırazně dotknout,“ uvedl ředitel elektrárny Miloš Štěpanovskı.

U čtvrtého bloku energetici během odstávky měnili část jaderného paliva za nové, kontrolovali zařízení a provedli řadu jeho úprav. Na nejbližší dny mají naplánované další kontroly a testy, které se musejí udělat před zprovozněním bloku.

Elektrárna Dukovany s celkovım instalovanım vıkonem 2040 megawattů pokrıvá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Loni vyrobila 14,48 terawatthodiny elektrické energie, o 0,23 TWh víc než v roce 2018. Byla to čtvrtá nejvyšší vıroby za dobu existence této elektrárny.