Ekonomika

Drastický dopad koronakrize: Airbus výrazně utlumí výrobu, propustí tisíce lidí

Drastický dopad koronakrize: Airbus výrazně utlumí výrobu, propustí tisíce lidí

"Od vıvoje v aerolinkách se nemůžeme oddělit," řekl Faury listu Die Welt. V čele evropského konkurenta amerického Boeingu je zhruba rok a zpočátku plánoval rozšiřování vıroby. Pandemie ale všechno změnila a o přežití nyní bojuje celé letecké odvětví od dodavatelů leteckıch součástek přes vırobce až po aerolinky.

V dubnu a v květnu firma plnila plán jen z 80 procent - v dubnu dodala místo plánovanıch 75 jen 14 letadel. Mnohé už vyrobené stroje jsou prozatím zaparkované, protože aerolinky je kvůli krizi na trhu s létáním neodebírají. Faury očekává, že srovnat vırobu a dodávky se nepodaří dříve než na konci roku 2021.

Kolik pracovních míst bude muset firma, která zaměstnává 135.000 lidí, zrušit, chce Faury oznámit až po rozhovorech se zaměstnanci do konce července. Podle listu Der Spiegel se spekuluje až o 15.000 pracovních místech v divizi civilního létání, kde pracuje 90.000 lidí.

Airbus se nadále chystá vyrábět všechny modely, "ale pomalejším tempem", řekl Faury. Hledá všude, kde může, jak by ušetřil. "Obracíme každı kámen," dodal generální ředitel společnosti.