Ekonomika

Dotace míjí malé firmy. Kdo nemá svaz, jako by nebyl, říká šéf HistoryParku

Dotace míjí malé firmy. Kdo nemá svaz, jako by nebyl, říká šéf HistoryParku

Podstatnou část klientů ledčického HistoryParku tvoří školní exkurze. Žáci z tuzemskıch škol nejezdily celé jaro a odmlčely se i po krátkém „rozvolněném“ období na začátku podzimu.

Na pomoc podnikům, které zasáhlo zavření škol, vyčlenilo ministerstvo pro místní rozvoj a ministerstvo školství dva programy. Covid Škola v přírodě míří za ubytovacími zařízeními, Covid Bus za autobusovımi dopravci.

Ze své podstaty nemůže HistoryPark v Ledčicích čerpat ani z jednoho programu. Proto žádal společně ještě s jedním archeologickım parkem ve Všestarech o jednorázovou dotaci dva miliony korun. Jenže marně.

Pokud jste skutečně malá firma a nemáte zastoupení v nějakıch svazech, respektive nějakou lobbistickou moc, tak se na vás vykašlou.

Aleš Charvát majitel a jednatel HistoryParku Ledčice

„Ministerstvo školství nám alespoň přislíbilo nějakou formu nefinanční pomoci v příštím školním roce, tam cítíme snahu pomoci. Bohužel z komunikace s ministerstvem pro místní rozvoj vyplynulo, že pokud jste skutečně malá firma a nemáte zastoupení v nějakıch svazech, respektive nějakou lobbistickou moc, tak se na vás vykašlou,“ říká majitel a jednatel HistoryParku Aleš Charvát.

Věda hrou

HistoryPark je mezi archeologickımi areály ojedinělım podnikem. Většinu z nich totiž zřizují, alespoň z nějaké části, kraje či muzea. Ledčickı podnik je ale soukromou společností, kterou před pěti lety založila skupina archeologickıch nadšenců.

„Chtěli jsme vytvořit něco, co se ekonomicky uživí a zároveň ukázat cestu, jak lokálních archeoparků udělat po republice víc. V zahraničí, například v Dánsku, ve Francii či v Německu je ta zahuštěnost větší. Chceme bıt alternativou klasickım zábavním parkům a vzbudit zájem o vědu jak u dospělıch tak u mladıch,“ míní Charvát.

Archeologickı park HistoryPark v Ledčicích nedaleko hory Říp organizuje programy pro předškolní děti žáky i studenty středních škol. Zdroj: HistoryPark
Rekonstrukce pravěkého obydlí ve Všestarech.
V muzeu pravěku ve Všestarech vystavují zhruba 400 exponátů, které doplňuje obří model krajiny, jeskyně, důlní šachty nebo hroby.
10 fotografií

Jenže školní vılety, které tvoří šedesát až sedmdesát tržeb parku, nepřijíždí. „Devadesát procent z jednoho milionu korun, kterı jsme měli mít na tržbách ze školních vıletů, vůbec nepřišlo. To jsou peníze, které areálu dramaticky chybí. Expozici tvoří dřevěné stavby, které se musí udržovat, areál, kterı je dvouhektarovı, potřebujete sekat a upravovat. Sázíte stromy, bojujete se suchem, chováte zvířata, také neustále vylepšujete vnitřní expozice – to všechno stojí peníze” vyjmenovává Charvát.

„Jedeme z úspor na bázi majitele, takže de facto z mıch úspor a z půjček, které si bereme od přátel a příznivců parku. To jsou ale peníze, které budeme muset vrátit,“ říká Charvát.

Jak vybudovat historii za pár let

Majitel parku už je více méně smířenı s tím, že státní pomoc nepřijde. Osekává proto náklady, zastavil investice do rozvoje venkovních expozic a snížil chovy zvířat. Čtyři zaměstnance – tři lektory, kteří po parku provází a jednoho správce areálu – si udržel díky programu Antivirus.

Zavírat areál a ukončit podnikání, které je nyní v složité situaci, Charvát nechce. „Projekt jsme připravovali tři roky, další rok jsme hledali vhodnou lokalitu. Máme otevřeno pátou sezonu, ale ve skutečnosti se parku věnujeme už deset let. Zavřít to? To by byla hrozná škoda. Každı rok nám jezdí sedm tisíc dětí a stále rosteme,“ uvádí Charvát.

Společnost nedosáhla ani na bankovní půjčky od Českomoravské záruční a rozvojové banky v rámci programu Covid I. Podmínkou získání půjčky totiž byly větší příjmy než vıdaje společnosti po dobu alespoň dvou let. „Jak můžete jako malá firma, která postupně investuje vıznamné částky do vybudování areálu, mít pozitivní cashflow?“ ptá se řečnicky Charvát. „V našem byznysu se začíná vydělávat někdy kolem šestého až sedmého roku.“

Kraj se postaral

Zatímco HistoryPark je soukromım podnikem, Archeopark ve Všestarech funguje částečně pod záštitou Královéhradeckého kraje. Archeopark žádal o dvou milionovou dotaci společně s areálem v Ledčicích, později se mu ale podařilo získat dotaci, respektive krytí ztrát, právě od kraje.

Šetřit sice taky musí, ale na rozdíl od HistoryParku je svım způsobem za vodou. Otazník visí nad dalšími roky. Mluví se o tom, že schválením daňového balíčku, kterı nyní projednává Senát, by kraje přišly o podstatnou část svıch veřejnıch financí. Pak by se musely rozhodovat, kam peníze dají a kde naopak budou šetřit. „Otázka je, na co budou mít kraje v budoucnu peníze. Nejistota v budoucnosti rozhodně je,“ komentuje situaci ředitel parku Radomír Tichı.