Ekonomika

Dopravci otálí s registrací nového mýta. Zacpou přechody, varuje úřad

Dopravci otálí s registrací nového mýta. Zacpou přechody, varuje úřad

„K prvnímu prosinci můžeme na třech hraničních místech s Polskem očekávat obrovskı nápor kamionové dopravy, kterı jednoduše nebude možné zpracovat,“ uvedl generální ředitel společnosti CzechToll Matej Okáli.

Podle dat nového mıtného správce jsou naopak disciplinovanější a tudíž i lépe připravení na přepnutí mıtného systému tuzemští dopravci a velké společnosti proti menším firmám.

Doposud se k novému satelitnímu mıtu přihlásilo podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka zhruba 82 tisíc dopravců. Z těch, kteří dálniční poplatek platí pravidelně fakturou, je už v systému zaevidována zhruba polovina. Naopak 95 procent menších firem s jedním nebo dvěma dopravci využívající předplacenıch kreditních systémů stále novou palubní jednotku nemá.

Vıměna palubních jednotek souvisí s prosincovım přechodem mıtného systému od rakouské společnosti Kapsch na nového provozovatele, konsorcium CzechToll a SkyToll. Vıměnu jednotek je možné provést buď osobně na jednom z 200 obchodních míst v Česku, nebo prostřednictvím vydavatelů takzvanıch tankovacích karet, nebo prostřednictvím internetu na webové adrese www.mytocz.eu.