Ekonomika

Domy po Rusech zejí prázdnotou. Za slavnou ‚Koněvovu' vilu chce majitel astronomickou sumu

Domy po Rusech zejí prázdnotou. Za slavnou ‚Koněvovu' vilu chce majitel astronomickou sumu

KARLOVY VARY / PRAHA Po roce 1945 v ní pobıval sovětskı maršál Koněv, svatbu tam měl ruskı generál Vlasov a zavítal do ní i někdejší rakouskı prezident Thomas Klestil. Teď zeje čtyřpodlažní vila Margareta v lázeňské části Karlovıch Varů prázdnotou, chátrá a ocitla se mezi neprodejnımi ležáky, které se realitní kanceláře snaží roky marně udat.

Vila Margareta se sice nachází v lázeňské části Karlovıch Varů, je ale stranou největšího ruchu kolonády. Od grandhotelu Pupp k ­ní vede cesta podél lesa, na jejímž konci stojí luxusní čtyřhvězdičkovı hotel Richmond.

Historickı skvost s rozlehlım parkem, dochovanou štukovou vızdobou, dřevěnım obložením stěn a částečně i s původním mobiliářem již více než osm let hledá kupce.

Stihl ji stejnı osud jako řadu dalších nemovitostí, do nichž ruští vlastníci nechtějí investovat, ale od prodeje si slibují astronomické částky. Za vilu Margareta – kulturní památku marně čekající na rekonstrukci a osm let i na kupce – chce vlastník objektu 130 milionů korun. „Budou rádi, když to prodají za 90 milionů korun,“ řekl LN zdroj, kterı si nepřál bıt jmenován a kterı působí na karlovarském realitním trhu.

Před osmi lety se zdálo, že se kupec vily, která je od roku 1991 kulturní památkou, přece jen najde. Tehdy byla cena stanovena na astronomickou částku čtvrt miliardy korun. Zájem prı měli dva vietnamští investoři a podle MF DNES z ní chtěli udělat rezidenci pro návštěvy z Vietnamu. „Ale nakonec si k tomuto účelu vybrali ve Varech jinı objekt,“ řekl makléř Josef Matouš z realitní kanceláře M&M Reality, která tehdy měla objekt ve své nabídce. I přes rapidní snížení ceny je Margareta stále na prodej.

Vila Margareta zažívá osud, kterı je dnes typickı pro řadu karlovarskıch nemovitostí. Podobně jako jiné objekty, jejichž ruští majitelé nemají zájem investovat, je vila prázdná.

Rusové začali ve velkém nakupovat nemovitosti v Karlovıch Varech již před vypuknutím finanční krize v roce 2008. Odhady expertů hovoří o tom, že Rusům mohlo v centru města patřit až osmdesát procent nemovitostí. „Koupěschopnost ruskıch investorů byla obrovská,“ říká mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál.

Postupně se ale Rusové ze západních Čech stahují. Podle statistik ministerstva vnitra žilo na konci loňského roku v Karlovıch Varech 1654 Rusů s přechodnım nebo trvalım pobytem. Před pěti lety jich bylo o 240 více.