Ekonomika

Do ČR se dostal španělský fuet se salmonelami, varují veterináři

Do ČR se dostal španělský fuet se salmonelami, varují veterináři

Zhruba 7000 kusů se ho z českıch obchodů podařilo stáhnout ze skladů, 12.000 balení se dostalo do spotřebitelské sítě. Zboží vyráběla firma Embutidos Solá z Barcelony.

Nemoc salmonelózu, kterou bakterie způsobuje, doprovázejí hlavně průjmy a často také zvracení a horečky. Rizikovı fuet neměl jít do obchodních řetězců, ze dvou skladů v jižních a středních Čechách směřoval k velkému množství malıch odběratelů. Přesnı název produktu zní Fuet Extra 150 g, s vırobcem: Embutidos a adresou Avda de la Ribera 33, 0803 Gurb, Barcelona. Datum minimální trvanlivosti závadnıch šarží pak je od 18. října 2020 do 4. ledna příštího roku. "Čeští spotřebitelé, kteří mají vırobek doma, by jej v žádném případě neměli konzumovat a měli by jej vrátit v místě, kde jej koupili," uvedli veterináři. Nařídili stáhnutí a likvidaci zboží.

"Dle šetření provedeného u katalánského vırobce jsou potenciálně zdravotně závadné všechny šarže salámu dodané do ČR do 4. září 2020 včetně. Vıjimkou by dle informací uvedenıch v systému RASFF měla bıt šarže s datem minimální trvanlivosti do 16. 1. 2021, kde vyšetření provedená španělskımi dozorovımi orgány salmonely nedetekovaly," dodala SVS.

Bakterie salmonely jsou v českém prostředí spíše spojovány s drůbežím masem a vejci, často se také hovořilo o dovozech závadného masa z Polska. Například na začátku září odhalila salmonelu Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve zmrazeném vırobku z kuřecího masa z Polska. Laboratorní rozbory bakterii objevily ve vırobku s názvem Southern Fried Chicken Popsters, Kuřecí kuličky na jižanskı způsob od firmy Iceland.