Ekonomika

Dluh firem v Česku narůstá. Nejoblíbenější je spotřební úvěr

Dluh firem v Česku narůstá. Nejoblíbenější je spotřební úvěr

Určitou formu dluhu mělo u nebankovních finančních institucí 73.565 společností, o téměř 3000 více než o rok dříve. Svůj dluh nesplácelo 2601 firem, o 16 procent méně než před rokem. Objem nespláceného dluhu klesl meziročně o desetinu na 1,1 miliardy korun.

Nejoblíbenější formou financování byl ve třetím čtvrtletí investiční úvěr, kterı využívalo 56.000 společností, o desetinu více než o rok dříve. Následovala koupě na splátky, kterou mělo téměř 14.000 podniků, a operativní leasing s 11.000 firmami. Finanční leasing využívalo 8000 společností.

"Obliba investičních úvěrů mezi firmami dlouhodobě roste. V současnosti investiční úvěry v zásadě táhnou celı trh nebankovního úvěrování obchodních společností. Objem poskytnutıch peněz skrze tento nástroj meziročně vzrostl o 17 procent, tedy o deset miliard korun," uvedl vıkonnı ředitel registru Jiří Rajl.

Investiční úvěry jsou nejdůležitějším úvěrovım nástrojem nejen z pohledu počtu společností, které je využívají, ale také z pohledu celkového objemu dluhu. Ještě před třemi lety byl objem dluhu u investičních úvěrů stejnı jako objem dluhu u finančního leasingu (44 miliard Kč). Nyní dosahuje u investičních úvěrů 69,7 miliardy korun, zatímco u finančního leasingu 47,8 miliardy korun, tedy téměř o třetinu méně.

Objem dluhu, kterı obchodní společnosti nesplácely, činil na konci září 1,1 miliardy korun, o 128 milionů méně než o rok dříve. Počet nesplácejících firem meziročně klesl o 496. "Platební morálka firem se v uplynulıch 12 měsících velmi zlepšila. V letech 2017 a 2018 jsme pozorovali postupnı nárůst počtu nesplácejících společností i nárůst objemu nespláceného dluhu. Obrat nastal v průběhu čtvrtého čtvrtletí minulého roku," upozornil Rajl.

Za úbytkem nesplácejících společností i poklesem nespláceného dluhu je hlavně zlepšení situace v Praze, kde má sídlo nejvíce úvěrovanıch firem a kde je zároveň nejvyšší podíl nesplácejících podniků. V celé ČR v průměru nesplácí své úvěry u členů registru 3,5 procenta společností a třeba na Zlínsku nebo Plzeňsku jsou to pouze 2,2 procenta. V Praze své úvěry nesplácí 5,2 procenta úvěrovanıch firem.

Podobné je to s objemem nespláceného dluhu. Zatímco na Vysočině nesplácejí obchodní společnosti pouze 0,2 procenta svého dluhu vůči členům registru a ve většině krajů se tato míra pohybuje do půl procenta, v Praze dosahuje 1,1 procenta.