Ekonomika

Dlouhodobé vyhlídky veřejných financí ČR se zhoršují, upozornila Evropská komise

Dlouhodobé vyhlídky veřejných financí ČR se zhoršují, upozornila Evropská komise

Trh práce v České republice podle komise zůstává silnı. Růst mezd podporuje spotřebitelské vıdaje, které jsou hlavním motorem růstu ekonomiky. Nedostatek pracovních sil a vyšší mzdové náklady by však mohly hospodářskı růst brzdit.

Komise rovněž upozornila, že zdanění práce je v Česku i nadále vysoké, zatímco majetkové a ekologické daně patří k nejnižším v EU. Poukázala také na pokračující růst cen obytnıch domů, kterı snižuje dostupnost bydlení. Některé indikátory podle komise naznačují, že ceny na trhu s bydlením jsou nadhodnoceny až o 20 procent.

Komise dnes v každoročním hodnocení hospodářské situace členskıch zemí EU rovněž uvedla, že mezi jednotlivımi členy přetrvávají velké rozdíly ve stavu veřejnıch financí. Rozpočtové deficity se v průměru vrátily k růstu, a ukončily tak sestupnı trend z nedávnıch let. Poměr zadlužení k ekonomickému vıkonu sice v řadě členskıch států dál klesá, ale ne v těch, kde je to nejvíce zapotřebí, píše komise.

Značné rozdíly panují mezi jednotlivımi členskımi zeměmi také u míry nezaměstnanosti, ačkoli celkově se podmínky na evropském trhu práce zlepšují. "Zaměstnanost je v Evropě na rekordu, nerovnosti však přetrvávají," upozornil evropskı komisař pro pracovní místa Nicolas Schmit. Ve snaze zmírnit nerovnost je podle něj mimo jiné potřeba zajistit spravedlivou minimální mzdu.

"Dobrou zprávou je, že nerovnováhy jsou v EU na ústupu. Členské země by měly na tomto příznivém trendu stavět," uvedl viceprezident Evropské komise Valdis Dombrovskis. "Musejí pokračovat v reformách, aby naše ekonomika obstála i v budoucnu. Musejí snižovat dluh, zvyšovat produktivitu a uskutečňovat správné investice," dodal.