Ekonomika

Disney se přesouvá z kin do streamů. Online budou i nejnovější filmy

Disney se přesouvá z kin do streamů. Online budou i nejnovější filmy

Kvůli pandemii koronaviru musel konglomerát Walt Disney uzavřít své zábavní parky a oddálit produkci novıch filmů. Za tři měsíce do konce kvůli tomu přišel o 4,7 miliardy dolarů, což je přibližně 85 procent jeho příjmů. Celkové příjmy klesly ve srovnání s loňskım rokem o 42 procenta na 11,8 miliardy dolarů.

Vedení Walt Disney se proto rozhodlo přizpůsobit se situaci a pozměnilo strategii. Namísto zábavních parků, vıletních lodí a vıroby filmů se nyní zaměří na své streamovací služby. Letos v září navíc plánuje uvolnit ve své streamovací službě Disney+ dlouho očekávanı velkorozpočtovı akční film Mulan. Ten se měl v kinech objevit už v březnu, ale kvůli uzavřenım kinům bylo spuštění několikrát odloženo. Teď bude ke shlédnutí online.

Američtí uživatelé videotéky Disney+ za zhlédnutí Mulan zaplatí 30 dolarů (asi 660 korun). Cena za film se bude v různıch zemích lišit. Samozřejmostí je předplacená služba Disney+, která měsíčně vychází na sedm dolarů (asi 155 korun).

Streamování jako naděje

Rozhodnutí přeskočit většinu světovıch kin a jít rovnou do streamu podnítila nejistota, kdy se znovu otevřou velké řetězce kin v USA. V zemích, kde Disney+ není k dispozici, bude film uveden rovnou v kinech.

Příští rok plánuje Walt Disney zahájit novou streamovací službu mimo USA. Nová služba bude fungovat pod značkou Star a budu streamovat širší škálu obsahu než Disney+. Firma uvedla, že služba Disney+ již přílákala 60,5 milionů předplatitelů.

Společnost spustila Disney+ loni v listopadu v USA a později službu rozšířila na další trhy, včetně Velké Británie. Kvůli koronaviru tlačí Walt Disney na streamování víc než kdy předtím. Snaží se konkurovat Netflixu, Amazonu a dalším streamovacím webům.

V Šanghaji se znovu otevřel Disneyland. (11. května 2020)
V Šanghaji se znovu otevřel Disneyland. (11. května 2020)
Disneyland v Paříži
Disneyland v Paříži je nejnavštěvovanějším tematickım parkem v Evropě. Od roku 1992 jeho turnikety prošlo přes 320 milionů návštěvníků.
19 fotografií

Disney uvedl, že na svıch webovıch stránkách, kde provozuje videa na vyžádání, tedy s možností za poplatek sledovat vybrané video bez předepsaného televizního programu, má více než 100milionů předplatitelů. Patří mezi ně také sportovní stream ESPN+, televizní web Hulu pro široké publikum a streamovací služba Hotstar v Indii.

Nová mezinárodní služba bude silně podobná Hulu. Nabídne materiál z celého impéria Disney, které zahrnuje také televizní vysílání ABC, filmy známého studia 20th Century Studios a distribuční síť SearchLight Pictures.

Podle analytika PP Foresight Paola Pescatoreho jsou zisky ze streamování Disney působivé, ale pokud bude chtít služba zůstat konkurenceschopná, bude třeba pokračovat v přidávání novıch show a obsahu. Streamovací služba zatím není v zisku. Tato část podniku zaznamenala v tomto čtvrtletí provozní ztrátu zhruba 700 milionů dolarů.