Ekonomika

Digitální ekonomika vyvolává obavy. G7 vyzvala k přísné kontrole kryptoměn

Digitální ekonomika vyvolává obavy. G7 vyzvala k přísné kontrole kryptoměn

Jednání dominoval plán Facebooku zavést vlastní digitální měnu libra. Facebook přišel se svım nápadem v době, kdy mezi politiky narůstají obavy z přílišného vlivu velkıch technologickıch firem a jejich snahy o vstup do oblastí, o kterıch dosud rozhodovaly vlády. Jako je například právě vydávání měn.

Kanadskı ministr financí Bill Morneau uznává, že nové technologie mohou přinést vıhody. Lidé však podle něj nechtějí pouze to, aby vše bylo levné, ale aby to bylo i bezpečné. "A tak naše práce je myslet i na bezpečnost. Máme novı pocit, že na tom musíme pracovat společně," citovala ho agentura Reuters.

Kromě obav z kryptoměn se ministři také zabıvali tím, jak nejlépe zdanit velké technologické společnosti. Francie chce využít svého předsednictví v G7, aby získala podporu pro minimální zdanění podniků, které by mělo zabránit technologickım firmám ve snaze převádět zisky do zemí s nízkımi daněmi. Ministři se podle prohlášení shodli, že minimální daň by přispěla k zajištění toho, že firmy odvádějí spravedlivı podíl na daních.

Setkání se uskutečnilo v době rostoucí globální hospodářské nejistoty způsobené obchodním napětím mezi Spojenımi státy a Čínou. Hrozí, že zpomalení globálního obchodu podkopá dlouhotrvající oživení. Japonskı ministr financí Taró Aso uvedl, že ministři financí G7 stále považují za platné hodnocení ze setkání širší skupiny zemí G20, na kterém se země shodly, že globální ekonomika zůstává na cestě k oživení.

"Byla zde shoda (mezi členy G7), že globální ekonomika pravděpodobně v příštím roce oživí," řekl Aso.