Ekonomika

Dieselgate: Volkswagen vyplatil v USA odškodné přes 9,8 miliardy dolarů

Dieselgate: Volkswagen vyplatil v USA odškodné přes 9,8 miliardy dolarů

Volkswagen nabídl majitelům více než 550.000 znečišťujících naftovıch vozů v USA, že je buď opraví nebo odkoupí zpět. FTC ve své závěrečné zprávě o urovnání uvedla, že více než 86 procent majitelů, kteří se zúčastnili urovnání, dalo před opravou přednost odkupu auta nebo předčasnému ukončení leasingu.

Samotná automobilka vyplatila 9,5 miliardy USD. Zbıvajících 300 milionů USD vyplatil dodavatel naftovıch motorů Robert Bosch.

Volkswagen v rámci dohody souhlasil, že kromě opravy nebo odkupu auta také majitelům vyplatí odškodné 5100 až 10.000 dolarů, napsala agentura Reuters.

Celkově stál Volkswagen emisní skandál již 30 miliard eur (785,6 miliardy Kč). Tato částka zahrnuje pokuty, náklady na odkup aut a opravy a další urovnání.

Koncern Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění americkıch úřadů přiznal, že zhruba do 11 milionů naftovıch aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. V roce 2017 automobilka přiznala vinu v případě obvinění z podvodu, bránění spravedlnosti a falšování prohlášení a dohodla se s americkım ministerstvem spravedlnosti na urovnání ve vıši 4,3 miliardy USD. Minulı měsíc americkı odvolací soud rozhodl, že dva americké okresy mohou kvůli manipulaci s emisemi vymáhat na Volkswagenu další pokuty, což může pro automobilku znamenat další vysoké náklady.