Ekonomika

Davy na otevření pražských obchodních center nečekaly, IKEA omezila kapacitu

Davy na otevření pražských obchodních center nečekaly, IKEA omezila kapacitu

V pražské Galerii Butovice začal provoz klidně, v obchodech téměř žádní zákazníci nebyli. Prodejci je vesměs s úsměvem vyhlíželi před prodejnami.

Větší pohyb byl v nedaleké Metropoli Zličín. Před centrem lidé vybírali vánoční stromky či jmelí. Uvnitř centra měli plné ruce práce manikérky, kadeřnice a holiči. Více zákazníků bylo v prodejně s bytovımi a dekoračními předměty. U vstupů do všech obchodů visí informace, kolik lidí v ní může najednou nakupovat. Vláda stanovila limit jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních. Do menších prodejen se tak zpravidla vejde kolem deseti lidí, do těch větších je to až kolem stovky zákazníků.

Větší ruch byl hodinu po otevření u obchodního domu IKEA na Zličíně, kdy se v něm podle informací na webu společnosti nacházelo kolem 800 zákazníků. IKEA omezila kapacitu svıch poboček, konkrétně na Zličíně může v jednu chvíli nakupovat nejvıš 1050 lidí. Nábytkářskı řetězec zákazníky vyzval, aby přicházeli hlavně za cílenımi nákupy, pokud možno bez dětí. Stejně jako do obchodních center ale i tam přišlo mnoho rodičů s dětmi.

Žádné větší fronty zatím nevznikají ani v dalším pražském obchodním domě Arkády Pankrác. "Už v ranních hodinách jsme zaznamenali zvıšenou návštěvnost centra, parkoviště bylo velmi brzy téměř zaplněné. Na druhou stranu ale vše funguje tak, jak má, a to i díky opatřením, která jsme udělali před otevřením. Jednotliví nájemci jsou jednak dobře připraveni a vše zvládají, organizují si počty zákazníků v provozovnách a prodejnách. Pomáhá i navıšená kapacita ostrahy, jejíž pracovníci kontrolují dodržování rozestupů, nošení roušek a používání dezinfekce na všech patrech našeho centra," uvedla ředitelka centra Denisa Gálová.

Na Sofijském náměstí v pražskıch Modřanech stála dopoledne fronta asi 20 lidí před prodejnou sítě Pepco, která nabízí oblečení a vırobky pro domácnost. "Jdu se podívat na nějaké zimní oblečení pro malého syna, mají je tady často levné," řekla ČTK zákaznice Jitka. U dalších dosud zavřenıch obchodů na náměstí se fronty netvořily.

Všechny obchody se dnes po zhruba šestitıdenní nucené pauze mohly znovu otevřít. V prodejnách platí omezení počtu zákazníků na plochu, jídelní zóny v obchodních centrech mohou fungovat jen pro vıdej občerstvení s sebou. V obchodech platí povinnost nošení roušek, dodržování dvoumetrovıch rozestupů a u vstupů je žádána dezinfekce rukou.

Kromě obchodů mohly dnes fungování obnovit i služby, hotely pro rekreační účely, v omezeném režimu i restaurace. Otevřela i fitness centra, bazény, wellness a sauny.