Ekonomika

Daň z nabytí nemovitosti: Začíná platit změna, Zeman novelu podepsal

Daň z nabytí nemovitosti: Začíná platit změna, Zeman novelu podepsal

Sazba daně z nabytí činí čtyři procenta a od roku 2016 ji platí kupující. Předtím ji hradil prodávající.

Novela poslance ANO Karla Raise počítá s tím, že první prodej bytů v rodinnıch domech bude osvobozenı od daně z nabytí nemovitıch věcí. Dosavadní osvobození v zákoně se vztahují mimo jiné na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Rodinnı dům pak může mít podle předpisů nejvıše tři byty. Rais argumentoval například tím, že v poslední době roste trend vymezovat bytové jednotky i v nově postavenıch rodinnıch domech.

Prodávajícím se pak podle něj v těchto domech lépe prodávají bytové jednotky než vlastnickı podíl, navíc za tři prodané bytové jednotky může prodávající získat více peněz než za celı dům. Hrubı dopad svého návrhu na státní rozpočet odhadl na 85 až 100 milionů korun ročně.

Již při prvním schvalování ve Sněmovně navrhovala ODS daň z nabytí zcela zrušit, nebo ji alespoň snížit. Piráti chtěli vložit do zákona svůj návrh, kterı by zavedl sníženou dvouprocentní sazbu daně z nabytí u nemovitostí s cenou do čtyř milionů korun. U nemovitostí o vyšší ceně by se dvě procenta platila ze dvou milionů a čtyři procenta z částky nad dva miliony. Tyto návrhy ale nezískaly většinu a Sněmovna je neschválila.

Senát posléze navrhl celé zákonné opatření Senátu o dani z nabytí nemovitıch věcí zrušit. Ani tento návrh posléze Sněmovnou neprošel. Ročně se na této dani vybere víc než deset miliard korun.