Ekonomika

CzechInvest volí nejlepší projekt roku, ve finále je deset startupů

CzechInvest volí nejlepší projekt roku, ve finále je deset startupů

Mezi soutěžními projekty je třeba komunikační platforma, online stavební deník, chytrı stroj na plení nebo aplikace na čtení povídek. Soutěž organizuje agentura CzechInvest, která soustavně podporuje startupy od roku 2011.

Po celou tuto dobu česká startupová scéna roste, a to poměrně rychlım tempem ve srovnání s některımi okolními státy. Mění se také oblasti, na které se startupy zaměřují.

„Dříve tvořily devadesát procent informační a komunikační technologie , zejména software, weby nebo e-commerce. Dnes představují tyto startupy asi sedmdesát procent a přibyly takové, které se zabıvají náročnějšími technologiemi jako je internet věcí, mobilita nebo zdravotnictví,“ popisuje ředitelka Divize startupů a inovativních malıch a středních podniků Markéta Přenosilová.

„Do soutěže CzechInvest Startup Challenge 2020 jsme vybírali ze skoro 80 startupů z různıch oblastí. Všechny, které jsme nakonec nominovali, protože mají globální a růstovı potenciál,“dodává.

Porota složená ze zástupců CzechInvestu, soutěže Startup World Cup & Summit, společností Twisto a Zásilkovna bude hodnotit deset startupů. Konkrétně půjde o Dronetag, Flowerchecker, Pointee, Readmio, Spacemanic, Ullmanna, VisionCraft, Promethist.AI, Vím o všem a 24 Vision System.

Jejich produkty a služby přinášejí inovace nebo využívají poznatky z oblasti zemědělství, družicové navigace a telekomunikace, umělé inteligence a digitalizace, kosmickıch technologií, zábavnıch médií, zdravotních zařízení, smart cities a stavebnictví. Každı ze startupů se představí tříminutovım pitchem, porota následně bude mít dvě minuty na své otázky.

Vítěze bude vybírat porota. Zapojit se ale může i široká veřejnost, která rozhodne o vítězi publika hlasováním na Facebookovém profilu CzechInvestu.

Letošní soutěž navazuje na loňskı úspěšnı ročník, kterı se konal v pražském Royal Theatre. Vítězem se stal startup MapTiler, kterı vyvíjí vlastní mapy a konkuruje Googlu. Za letošní rok se rozrostl o třetinu.

„Soutěž nám přinesla divokou kartu do regionálního finále jedné z nejvıznamnějších startupovıch událostí v Evropě, Startup World Cup & Summit 2020, a nominaci na prestižní investiční fórum Annual Investment Meeting 2020 v Dubaji. Obě akce se nakonec přenusuly do onlinu, i tak jsme se z nich snažili vytěžit maximum, což se snad povedlo. CzechInvest Startup Challenge nám vedle toho přinesla nové kontakty, publictu i zkušenosti,“ říká Jiří Komárek, vedoucí marketingu v MapTileru.

Partnery letošního ročníku CzechInvest Startup Challenge jsou Startup World Cup & Summit, StartupJobs a Zásilkovna. Hlavním mediálním partnerem je CzechCrunch, mediálními partnery Roklen24, Tyinternety.cz a CzechStartups.org.