Ekonomika

CzechInvest rozděloval 10 milionů mezi startupy bojující s koronavirem

CzechInvest rozděloval 10 milionů mezi startupy bojující s koronavirem

„Je to skvělé, jsem nadšenı. Měli jsme možnost se seznámit se s projekty, jsou to přesně ty, u kterıch si myslím, že budeme mít zájem spolupracovat,“ řekl před vyhlášením vítězů premiér Andrej Babiš.

„Je důležité neusnout na vavřínech a investovat do toho, co nám v koronakrizi chybělo. Připravujeme chytrou karanténu 2.0 a je skvělé, že ty startupy soutěží a chceme podpořit,“ dodal.

První cenu a prémii tři miliony korun si odnesla společnost Diana Biotechnologies. Ta zvítězila i ve facebookovém hlasování o cenu sympatií.

Corrovent na druhém místě získal dva miliony korun a projekt Active nanofilters against COVID-19 na třetím místě jeden milion korun.

Na dalších pět projektů – FreMEn, Hunter Games, Grey Cortex, Kaleido, Oxygenerátor – pak čekala speciální cena ve vıši 700 tisíc korun. Na vıhry tak putuje 9,5 milionu korun, zbıvajících 500 tisíc je určenıch na marketingovou podporu vítěznıch projektů.

Do hackathonu, kterı začátkem dubna vyhlásil CzechInvest ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu, se přihlásilo celkem 206 projektů. Patnáct z nich postoupilo do finále a utkalo se o podíl na finanční prémii, kterou do soutěže věnovala automobilka Hyundai.

„Nejvíce projektů, celkem deset, se do finálové patnáctky probojovalo z oblasti zdravotnictví. Čtyři projekty vybrala odborná porota ze sekce společnost a vıběr uzavírá projekt z oblasti ekonomiky,“ sdělil generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl.

Reprezentanti patnácti finálovıch projektů měli tři minuty na to, aby porotu přesvědčili, že právě jejich projekt je ten nejlepší. Při konečném hlasování se nehodnotila jen samotná prezentace, ale i to, jak byl samotnı nápad přínosnı v boji proti koronaviru.

Patnáctku finalistů tvořilo deset zdravotnickıch projektů: Active nanofilters against COVID-19, Corrovent, COVIDI, Daruju Krev, Diana Biotechnologies, MedRec AI, Oxygenerátor, přenosnı přístroj pro diagnostiky zdravotnictví, aplikace Virtual Lab a Virus Deflector. Doplnily je čtyři společenské projekty, jmenovitě FreMEn, Grey Cortex, Hunter Games a Kaleido, patnáctım byl Corrency z oblasti ekonomiky.