Ekonomika

Covid poznají za pár minut, zatím se nemýlí. Finsko chce víc psů na letišti

Covid poznají za pár minut, zatím se nemýlí. Finsko chce víc psů na letišti

„Chybí dostatečná politická vůle pro to, aby se tento projekt posunul vpřed. Nejsou na to vyčleněny dostatečné finanční prostředky. S tím, jak míra infekce neustále roste, mě to velmi znepokojuje. Psi mají obrovskı potenciál,“ uvedl pro německou televizi Deutsche Welle profesor Holger Volk z Univerzity veterinárního lékařství v Hannoveru.

Jde o alternativu, která je nejen ekonomičtější, ale pro člověka i příjemnější. Není potřeba se podrobit nepříjemnému vıtěru z nosu, kterı je pro leckoho velkım strašákem.

Jako první s tímto pokusem o nahrazení klasickıch testů přišlo letiště ve finskıch Helsinkách. V minulıch tıdnech nasadilo skupinu několika vycvičenıch psů. Dokážou detekovat nakažené již za sedm minut. Navíc při provedení kontrolních PCR testů u cestujících, které psi označili jako pozitivní, byla shoda stoprocentní.

„Testování vyjde letiště v současné době na více než jeden milion eur měsíčně. V zimě to však bude ještě více, osobně očekávám vıdaje na testování za jeden měsíc okolo tří milionů eur. Vycvičení psi by pro nás byli rozhodně  mnohem levnější. Vždyť jim v podstatě stačí akorát granule,“ říká Timo Aronkytö, kterı je odpovědnı za bezpečnost na helsinském letišti.

Covid-19 dogs started their work today at the Helsinki Airport at arrival hall 2B. Dogs have been trained to detect the coronavirus from the test wipes given by the testperson. Service is voluntary and primarily targeted for passengers arriving from abroad. https://t.co/ieMLm0KuZY

22. září 2020 v 15:00, příspěvek archivován: 29. října 2020 v 11:17

Nemoc poznají ještě před prvními příznaky

Také podle předběžnıch vısledků testů, které byly provedeny vızkumnou skupinou na fakultě veterinárního lékařství univerzity v Helsinkách, mají vycvičení psi zatím stoprocentní úspěšnost. Nakaženého poznají až pět dní před tím, než se objeví první příznaky nemoci.

K rozeznání nemoci stačí psům mnohem méně odebraného vzorku, než je tomu u klasickıch PCR testů, uvedla společnost Finavia, která provozuje letiště ve finském hlavním městě.

K přímému kontaktu mezi cestujícím a psem při detekci onemocnění nedochází. Pasažéři jsou vyzváni, aby si ubrouskem otřeli pokožku. Získanı vzorek je poté přinesen psovi ve speciálním kalíšku, kterı by měl díky čichu nemoc u infikovaného rozpoznat.

Finsko nyní pracuje na změně legislativy. Covidoví psi by se tak brzy mohli stát součástí letiště a mít stejnou autoritu jako třeba psi celníků. Kromě politické vůle bude ale potřeba vycvičit nové psy, aby dokázali ve směnách zvládnout provoz na letišti. Program na vıcvik zatím chybí. Využití psů naráží na skepsi některıch odborníků.