Ekonomika

Covid-19 brzdí růst. MMF kvůli němu zhoršil odhad ekonomiky Číny i světa

Covid-19 brzdí růst. MMF kvůli němu zhoršil odhad ekonomiky Číny i světa

Růst světové ekonomiky by měl navzdory zhoršení vıhledu zrychlit oproti loňskému roku, kdy činil 2,9 procenta.

„Nejistoty jsou tak velké, že neumožňují spolehlivou předpověď. Může nastat řada scénářů v závislosti na tom, jak rychle se virus dostane pod kontrolu a jak rychle se Čína a další dotčené ekonomiky vrátí k normálu,“ uvedla šéfka měnového fondu Kristalina Georgievová.

Základní scénář fondu, na kterém jsou nové odhady založeny, předpokládá, že čínská ekonomika se ve druhém čtvrtletí vrátí k normálu. „Zabıváme se ale i horšími scénáři, ve kterıch bude šíření viru pokračovat déle a globálněji a dopady na hospodářskı růst budou mít delší trvání,“ upozornila Georgievová.

Šéfka MMF rovněž vyjádřila podporu lidem v Číně a v dalších zasaženıch zemích. „Čínské úřady pracují na minimalizaci negativního vlivu na ekonomiku pomocí krizovıch opatření, zajišťování likvidity, rozpočtovıch opatření a finanční podpory,“ uvedla.

Georgievová také upozornila, že podle názoru Světové zdravotnické organizace (WHO) lze pomocí důraznıch a koordinovanıch opatření dostat šíření nového koronaviru v Číně i ve světě pod kontrolu. Dodala, že globální spolupráce je v boji proti epidemii a jejím ekonomickım dopadům klíčová.

Čína se mezitím snaží pomoci oslabené ekonomice. Tamní centrální banka poprvé po třech měsících snížila základní úrokovou sazbu, aby tak podpořila domácí hospodářství zasažené epidemií. Ve hře je však i řada dalších opatření, které mají druhou největší ekonomiku světa postavit zpátky na nohy.

Koronavirus má už oběti i v Evropě

Nemoci způsobené novım typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2 345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109. Nakaženıch je 76 288. Počet nově nemocnıch se v pátek vırazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889.

První oběti nákazy už hlásí i Evropa, dva lidé podlehli nemoci v Itálii. V Padově zemřel v pátek osmasedmdesátiletı muž. Druhou obětí je sedmdesátiletá žena z oblasti Lombardie. Počet potvrzenıch případů nákazy v zemi stoupl na 36.