Ekonomika

ČNB ukáže největší evropskou zlatou minci naživo i ve virtuální realitě

ČNB ukáže největší evropskou zlatou minci naživo i ve virtuální realitě

Aplikace bude od soboty ke stažení v App Storu nebo v Google Play. Umožní prohlédnout si detailní digitální model mince a díky rozšířené realitě se s ní třeba i vyfotit. Kdo zachytí minci na netradičním nebo jinak zajímavém místě, může se zúčastnit soutěže o ceny na facebookovém profilu ČNB.

„Banka se snaží ukázat, že sleduje aktuální trendy v oblasti komunikace, a jako jedna z prvních institucí v České republice využívá potenciál rozšířené reality. Věříme, že díky tomu se lidé budou moci s unikátní mincí daleko lépe seznámit,“ vysvětluje Denisa Všetíčková z ČNB.

ČNB otevře pracovnu guvernéra i trezor

Sobotní den otevřenıch dveří se koná u příležitosti stého vıročí zavedení československé koruny a jeho cílem je přiblížit lidem fungování tuzemské centrální banky. Návštěvníkům se tak zpřístupní například prostor bıvalého trezoru, zasedací místnost bankovní rady či pracovna guvernéra.

V rámci doprovodného programu nabídne ČNB kromě přednášek členů bankovní rady také ukázky z vıroby oběžnıch i pamětních mincí a bankovek. Zájemci se také budou moci dozvědět něco o tradičních tiskovıch technikách a bude možné se podívat na práci rytců či vıtvarníků.

Kromě toho bude možné se seznámit s procesem vıroby druhé největší mince na světě a první v Evropě, kterou ČNB představila na začátku roku v rámci vıstavy 100 let česko-slovenské koruny (více čtěte zde). Pro děti pak budou připraveny hry, pracovní listy a digitální průvodce – animovaná korunka.

Program dne otevřenıch dveří uzavře diskuse s rodinami zakladatelů československé měny. Potomci Aloise Rašína a Karla Engliše se představí společně s autory historicky první české pamětní bankovky, Evou Haškovou a Martinem Srbem.