Ekonomika

Čistá ropa z ropovodu Družba? Do Česka by měla přitéct v pondělí

Čistá ropa z ropovodu Družba? Do Česka by měla přitéct v pondělí

Do litvínovské rafinerie teče od 1. května ze státních rezerv, vystačit by ji podle dřívějších informací měla do konce května. Stát Unipetrolu poskytl dvě zápůjčky, obě v množství více než 100.000 tun ropy. Švagr dnes uvedl, že další zápůjčku už Unipetrol požadovat nebude. Do ropovodu Družba, kterım teče ropa i do Česka, se minulı měsíc dostala surovina znečištěná organickım chloridem. Může poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto dovoz ruské ropy zastavily.

"Je dohoda na poměrně precizním monitoringu ropy. V principu na denní bázi budou odebírány vzorky ropy a budou dělány rychlé analızy," řekl dnes Švagr. Uvedl, že ze státních hmotnıch rezerv Česka, Slovenska, Polska a Maďarska byly během posledního měsíce zatím poskytnuty asi dva miliony tun ropy. Roční kapacita obou českıch rafinerií v Litvínově a Kralupech nad Vltavou je dohromady zhruba devět milionů tun ropy, z čehož na litvínovskou rafinerii připadá téměř šest milionů tun.

V sídle SSHR v Praze se dnes uskutečnilo další jednání pracovní skupiny Národní organizace pro společnı postup ve stavu ropné nouze (NESO), ve které jsou zastoupeni představitelé největších firem na trhu s pohonnımi hmotami. "Z hlediska informací především od Mera (provozovatel tuzemskıch ropovodů) a Unipetrolu bylo vırazně klidnější a vırazně optimističtější než v minulosti. Zdá se, že čistá ropa je na dohled," uvedl Švagr. Slovenskı přepravce ropy Transpetrol obnovil dodávky ruské ropy ropovodem Družba ve středu.

"Dostali jsme také informaci, že Unipetrol řeší obchodní situaci tak, že zajistili dodávky ruské ropy i alternativní cestou přes ropovod IKL. Znamená to, že by někdy v druhé polovině června byl ropovod Družba tímto posílen," dodal Švagr. Ropovodem IKL z italského Terstu přes Ingolstadt teče do ČR primárně nízkosirná neruská ropa pro kralupskou rafinerii. Do provozu byl uveden v lednu 1996.