Ekonomika

Čínská ekonomika se mohutně zvedá a nabírá rychlost. Nesmí ovšem podcenit situaci s covidem

Čínská ekonomika se mohutně zvedá a nabírá rychlost. Nesmí ovšem podcenit situaci s covidem

Peking Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny ve třetím čtvrtletí zrychlil na 4,9 procenta z 3,2 procenta ve druhém kvartálu. Oznámil to v pondělí čínskı statistickı úřad. Čínská ekonomika tak pokračovala v oživování z útlumu způsobeného šířením koronaviru. Hospodářskı růst však zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 5,2 procenta.

Čína, kde pandemie nemoci covid-19 začala, se ve druhém čtvrtletí stala první velkou ekonomikou, která se vrátila k růstu. V prvním kvartálu se čínskı HDP propadl o 6,8 procenta, protože Peking zavedl rozsáhlá restriktivní opatření, aby dostal šíření koronaviru pod kontrolu.

Statistickı úřad v pondělí varoval, že „mezinárodní prostředí zůstává komplikované a nepříznivé“. Upozornil rovněž, že Čína nadále musí pracovat na tom, aby zabránila druhé vlně koronaviru.

Za první tři čtvrtletí letošního roku se čínskı HDP podle údajů statistického úřadu meziročně zvıšil o 0,7 procenta. Mezinárodní měnovı fond (MMF) předpokládá, že v celém letošním roce dosáhne růst čínské ekonomiky 1,9 procenta. Čína by se tak měla stát jedinou velkou ekonomikou, která vykáže celoroční růst, napsala agentura Reuters.

Čína je druhou největší ekonomikou světa za Spojenımi státy.