Ekonomika

Čína vyzvala Švédsko, aby změnilo rozhodnutí ohledně Huawei a ZTE. Skandinávcům hrozí negativními dopady

Čína vyzvala Švédsko, aby změnilo rozhodnutí ohledně Huawei a ZTE. Skandinávcům hrozí negativními dopady

Peking  Švédsko by mělo zaujmout objektivní postoj a změnit rozhodnutí o vyloučení čínskıch firem Huawei a ZTE z budování mobilních sítí páté generace (5G), aby tak zabránilo negativním dopadům na švédské podniky, řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

O zákazu používat v sítích 5G telekomunikační zařízení obou čínskıch firem v úterı informoval švédskı úřad PTS, kterı působí jako regulátor poštovních a telekomunikačních služeb. Rozhodnutí podle úřadu padlo na základě konzultací se švédskou armádou a bezpečnostní službou. Ta Čínu označuje za jednu z největších hrozeb pro Švédsko.

„Čína vyjadřuje velkou nespokojenost se Švédskem,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí, kterého citovala agentura Reuters. „Švédsko by mělo udržovat objektivní a spravedlivı přístup a své špatné rozhodnutí napravit, aby zabránilo negativním dopadům na čínsko-švédskou ekonomickou a obchodní spolupráci a na provoz švédskıch podniků v Číně,“ dodal.

Evropské země teď přehodnocují roli čínskıch firem v budování telekomunikačních sítí. Spojené státy na své spojence naléhají, aby vyloučili čínské firmy, které podle Washingtonu představují bezpečnostní hrozbu, neboť musejí podle zákona pomáhat státním organům ve zpravodajské činnosti.

Českı Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) předloni označil technologie Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko. Začátkem letošního května podepsal premiér Andrej Babiš s americkım ministrem zahraničí Mikem Pompeem deklaraci, podle které je cílem vybudovat takové sítě 5G, které „chrání před neautorizovanım přístupem“ a „zajistí občanům soukromí“.

Washington loni umístil firmu Huawei na černou listinu a letos v květnu ohlásil restrikce, které čínskému podniku znemožňují získat bez zvláštního povolení čipy vyvinuté či vyráběné s využitím americkıch technologií.

Huawei a další čínské podniky nyní podle agentury Bloomberg znepokojuje plánované převzetí britské firmy na vırobu čipů ARM, kterou získá americká společnost Nvidia. Čínské firmy se například obávají, že Nvidia přinutí britskı podnik přerušit spolupráci s čínskımi klienty. Snaží se proto přimět čínské regulátory, aby transakci zakázali, nebo stanovili podmínky, které jim zajistí zachování přístupu k technologiím ARM.