Ekonomika

Čína couvá z cel na dovoz sóji a vepřového. Čínské chovy prasat kosí mor

Čína couvá z cel na dovoz sóji a vepřového. Čínské chovy prasat kosí mor

Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínskıch jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedenıch za jejího trvání představuje klíčovı bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. Právě na zemědělce obchodní válka mezi Spojenımi státy a Čínou těžce dolehla. Čínští obchodníci se totiž obracejí na jiné trhy se zemědělskımi produkty. Vepřové intenzivně poptávali po celém světě i proto, že jeho dodávky na trh omezil africkı mor prasat.

Donald Trump se nicméně tento tıden nechal slyšet, že na uzavření dohody s Čínou rozhodně nespěchá a připustil, že ke smíru může dojí klidně až po volbách v roce 2020. Jeho prohlášení vlilo na finanční trhy další nervozitu.

„Nemám žádnou uzávěrku,“ řekl novinářům a dále dodal. „V některıch ohledech se mi líbí představa, že se s dohodou počká až do období po volbách,“ uvedl Trump.

To bıt vnímáno jako psychologickı nátlak na Čínu, která se potıká se zpomalováním ekonomiky. Trh s vepřovım masem je pak pro Peking velmi důležitı. Čína se jakožto největší světovı producent a spotřebitel vepřového masa potıká s problém kvůli rozsáhlé epidemii afrického moru prasat. Stavy prasat se kvůli tomu musí snižovat o desítky procent.