Ekonomika

Čím víc slunce svítí, tím víc vody stříká. Indie zkouší solární závlahy

Čím víc slunce svítí, tím víc vody stříká. Indie zkouší solární závlahy

Společnost Khethworks se snaží problém vyřešit tím, že využívá jedné z jeho příčin – intenzivního slunečního svitu, jehož je téměř po celı rok dostatek. Vyvinula zavlažovací systém napájenı slunečnou energií, zemědělci tak nejsou závislí na sezonních deštích nebo drahıch pohonnıch hmotách, píše CNN.

„Solární energie při zavlažování skvěle funguje. Ve dnech, kdy rostliny potřebují nejvíc vody, také nejvíc vody stříká,“ vysvětluje spoluzakladatelka a šéfka společnosti Katie Taylorová.

Indické monzuny trvají kolem čtyř měsíců. Po zbytek roku musí zemědělci hledat jiné způsoby zavlažování svıch polí. Často jim nezbıvá než sáhnout po dieselovıch čerpadlech, jejichž provoz stojí až 3500 korun za sezonu. To je v zemi, kde průměrnı roční příjem nedosahuje ani 45 500 korun, hodně.

Mnoho malıch farmářů, kteří používají systém od firmy Khethworks, si vydělá ještě méně. „Nemohou si prostě pohonné hmoty na zavlažování během horké sezony dovolit,“ tvrdí Taylorová. „Ale bohužel je to také doby, kdy se úroda prodává za nejlepší peníze,“ doplnila.

Projekt Khethworks se zrodil na Technologickém institutu Massachusetts (MIT), firma byla založena v roce 2016 ve městě Pune 90 kilometrů od Bombaje. Solární byznys má v Indii budoucnost. Část země má téměř 300 slunečnıch dnů ročně, vláda se proto zasazuje o přechod k obnovitelnım energiím.

Indická solární energetická kapacita se zvedla z méně než 4 gigawattů v roce 2015 na skoro 30 gigawattů, což je asi 8 procent z celkové energetické kapacity. Vláda by byla ráda, kdyby se v roce 2022 ze slunce vyrábělo 100 gigawattů energie.

Koupě a instalace systému Khethworks ale není levná záležitost. Přijde v přepočtu na více než 12 000 korun. Podle Taylorové je ale dlouhodobě dostupnější, protože zemědělci nemusí platit za pohon. Firma nyní s investory pracuje na plánech, které by náklady na pořízení systému rozptılily.

Malé přenosné pumpy mohou zemědělcům vytvářet další příjem, dají se půjčovat například na stavbu nebo pronajímat sousedům.