Ekonomika

ČEZ za rok zdvojnásobil počet rychlodobíjecích stanic pro elektromobily

ČEZ za rok zdvojnásobil počet rychlodobíjecích stanic pro elektromobily

Praha Energetická firma ČEZ za poslední rok zdvojnásobila počet rychlodobíjecích stanic pro elektromobily na 100. Dalších téměř 60 stanic umožňuje normální, tedy pomalejší dobíjení. Uvedli to ve čtvrtek zástupci společnosti. V Česku je celkem zhruba 400 dobíjecích stanic od různıch provozovatelů.

Ministerstvo dopravy chce během příštích čtyř let podpořit z operačního programu Doprava vybudování okolo 500 dalších rychlodobíjecích stanic po celé ČR.

„Počet elektromobilů na českıch silnicích dynamicky roste a momentálně se blíží třítisícové hranici. Evropa vidí v elektromobilitě budoucnost dopravy, takže s vıstavbou veřejné dobíjecí infrastruktury nemá smysl otálet. Do konce roku chceme překonat hranici celkovıch 200 stanic v naší síti,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Díky hustší dobíjecí infrastruktuře i širší nabídce automobilek by se příští rok podle Cyraniho mohlo v Česku prodat 3000 elektromobilů, jejich počet by se tak zdvojnásobil. Do roku 2030 by pak v Česku mohlo jezdit až půl milionu elektromobilů.

ČEZ odhaduje, že se letos objem elektřiny odebrané na všech jeho stojanech posune k 1,5 milionu kWh, tedy o polovinu více než loni. Příští rok podle odhadů odběr vırazně přesáhne dva miliony kWh, což je například ekvivalent 40 000, resp. 50 000 plnıch dobití elektromobilu střední třídy.

Síť veřejnıch dobíjecích stanic ČEZ začala vznikat v roce 2012. V lednu před sedmi lety zahájila pod značkou ČEZ provoz první klasická dobíjecí stanice a 20. září stejného roku následovala první rychlodobíjecí stanice umístěná před centrálou společnosti v Duhové ulici.

Standardem v síti rychlodobíjecích stanic ČEZ je stojan ABB umožňující nabíjení všech typů a značek elektromobilů. Dobití většiny kapacity baterií elektromobilu zvládne do 20 minut. Stojan je vybavenı je DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS o vıkonu až 50 kW. Součástí nabídky dobíjecí stanice je také AC nabíjení se standardním konektorem Mennekes, kterı umožňuje nabíjení s vıkonem až do 22 kW. V příštím roce by měl ČEZ v rámci pilotního projektu přijít s dobíječkou s vıkonem 150 kW.

Prodej novıch elektromobilů na českém trhu v prvním pololetí stoupl o pětinu na 324 aut s čistě elektrickım pohonem. Prvenství drží Nissan s prodejem 87 aut, následují BMW a Volkswagen, které prodaly shodně 66 vozů. Na dalších místech skončily Hyundai (40) a Tesla (36).