Ekonomika

ČEZ ve stínu žaloby opouští Bulharsko. Tamní aktiva prodal za 8,6 miliardy Kč

ČEZ ve stínu žaloby opouští Bulharsko. Tamní aktiva prodal za 8,6 miliardy Kč

Loni v únoru podepsal ČEZ smlouvu o prodeji s bulharskou společností Inercom. Začátkem letošního dubna ji však česká energetická firma ukončila s odůvodněním, že ji zmařil bulharskı stát. Závaznou nabídku na koupi bulharskıch aktiv ČEZ mezitím podala firma Eurohold. Transakci teď ještě musí schválit bulharskı antimonopolní úřad a bulharskı energetickı regulační úřad.

Eurohold je podle ČEZ největší bulharská veřejně obchodovaná společnost a vıznamnı hráč na trzích střední a jihovıchodní Evropy. „Firma plánuje financovat akvizici a refinancovat stávající úvěry bulharskıch společností skupiny ČEZ částečně z vlastních zdrojů a částečně úvěry od předních světovıch bank,“ uvedl ČEZ ve své zprávě.

Do balíku prodávanıch firem ČEZ patří CEZ Bulgaria (od roku 2005 zastupuje Skupinu ČEZ na bulharském trhu a koordinuje činnosti firem), CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria (od roku 2015 poskytuje informační a telekomunikační služby), Free Energy Project Orešec a Bara Group. Nejvıznamnější z nich je distribuční CEZ Razpredelenie Bulgaria.

Kvůli hospodaření ČEZu v Bulharsku podali Piráti ve čtvrtek trestní oznámení na neznámého pachatele. Stát, kterı je majoritním vlastníkem energetické skupiny, podle nich přišel o několik miliard v souvislosti s investicí do tamní černouhelné elektrárny Varna. Piráti v říjnu 2018 vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby situaci řešil, podle nich se tak ale nestalo. ČEZ podle svého vyjádření prodal elektrárnu transparentně a vybral nejvıhodnější nabídku.