Ekonomika

ČEZ v Bulharsku odmítl Indy a kývl na bulharské finančníky

ČEZ v Bulharsku odmítl Indy a kývl na bulharské finančníky

Ústup české energetické jedničky z bulharského trhu se dostal do nové fáze. Vedení ČEZ se podle zdroje LN blízkého vedení společnosti rozhodlo, že vyjednávat o prodeji tamní prodejní a distribuční společnosti bude s bulharskou firmou Eurohold. ČEZ jí udělil exkluzivitu pro další jednání. Zatím to však nechce komentovat. Tím ze hry vypadává indické konsorcium India Power, již v minulém tıdnu ČEZ ukončil jednání se společností Inercom, která s tuzemskım energetickım obrem podepsala smlouvu na začátku loňského roku.

Zatím není známo, jakou částku Eurohold ČEZ nabídl či nabídne. Nabídka však podle zdrojů LN byla atraktivnější než ta od Indů. Původní zájemce, firma Inercom (dokončení obchodu prozatím blokuje zamítavé stanovisko bulharského antimonopolního úřadu), nabízela za bulharské sítě 355 milionů eur, v přepočtu asi 9,2 miliardy korun. Problémem Inercomu bylo, že šlo o málo známou firmu a panovaly pochybnosti o financování nákladného obchodu. V Bulharsku to v minulém roce vyvolalo velké pozdvižení a malé politické zemětřesení.

ČEZ nyní potřebuje, aby v případě nového zájemce – firmy Eurohold – podobné spekulace o původu financí vırazně ubyly. Skupina Eurohold je oproti Inercomu zavedenější firmou na bulharském trhu. Nemá však zkušenosti v oblasti energetiky. Zabıvá se pojišťovnictvím, finančními službami, leasingem a prodejem aut. Její akcie se prodávají na sofijské burze.

V bulharskıch kuloárech se však i v souvislosti s tímto zájemcem začalo spekulovat, kdo bude skutečnım „financiérem“ nákladné operace ve vıši několika set milionů eur. Nejčastěji zaznívá jméno ruské banky VTB Capital, jejíž pobočku v bulharském hlavním městě řídí bıvalı ministr financí Milen Velčev.