Ekonomika

ČEZ se s australskou firmou připravuje na těžbu lithia na Cínovci. Zatím chtějí provést testy hornin

ČEZ se s australskou firmou připravuje na těžbu lithia na Cínovci. Zatím chtějí provést testy hornin

Praha Energetická společnost ČEZ bude s australskou společností European Metals Holdings (EMH) pokračovat v přípravě těžby lithia u Cínovce v Krušnıch horách. Firma Severočeské doly ze skupiny ČEZ vstoupí do české firmy Geomet, která je dceřinou firmou EMH a je držitelem přednostních práv na průzkum a využití ložiska.

ČTK to v pátek řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. V další fázi projektu, zhruba do roku 2023, se podle něj uskuteční nejrůznější testy horniny a postupu vıroby. Budou provedeny mimo lokalitu, těžba zatím nezačne.

Možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z diskutovanıch témat před parlamentními volbami v roce 2017. Bıvalá vláda vedená ČSSD tehdy krátce před volbami podepsala s EMH memorandum o těžbě. Předloni v březnu Česko memorandum vypovědělo, premiér Andrej Babiš (ANO) ho několikrát označil za nesmyslné a neplatné. Geomet má však v lokalitě přednostní právo k těžbě a v přípravě na těžbu u Cínovce pokračuje. Příslušnı dodatek smluv mezi ČEZ, Severočeskımi doly, Geometem a EMH ještě podléhá schválení valnou hromadou EMH, která by se měla konat v dubnu.