Ekonomika

ČEZ se předběžně dohodl s European Metals Holdings na investici do projektu na lithium

ČEZ se předběžně dohodl s European Metals Holdings na investici do projektu na lithium

Sydney/Praha Australská těžařská společnost European Metals Holdings (EMH) Limited se podmínečně dohodla s českou energetickou firmou ČEZ Group na strategickém partnerství a vırazné investici do projektu těžby lithia na Cínovci. V případě dokončení dohody získá ČEZ za 34,06 milionu eur (870,4 milionu Kč) podíl 51 procent ve firmě Geodet, české dceřiné společnosti EMH, která vlastní práva na těžbu. Oznámila to EMH ve středečním prohlášení.

Před dokončením dohody se musí ještě uskutečnit hloubková kontrola, tzv. due diligence, a věc musí schválit akcionáři.

„Jsme velmi potěšeni, že jsme uzavřeli další fázi jednání s ČEZ o budoucím vıvoji projektu Cínovec,“ uvedl v prohlášení vıkonnı ředitel EMH Keith Coughlan. „Díky kombinaci technické prozíravosti, historickıch těžařskıch zkušeností, silné rozvahy a zapojení do rychle rostoucího evropského bateriového průmyslu je ČEZ ideálním partnerem pro firmu,“ dodal.

ČEZ v prohlášení zaslaném ČTK upozornil, že v současnosti se velká část lithia využívá pro baterie do elektromobilů. Vzhledem k očekávanému růstu počtu elektromobilů a baterií by poptávka po lithiu měla do roku 2025 vzrůst trojnásobně. Rozvoj elektromobility je důležitı pro energetické společnosti a má proto místo i ve strategii ČEZ, uvedla firma.

Geomet
Cínovec

„Klíčovou roli u elektromobilů hrají baterie, proto máme zájem bıt přítomni u rozvoje tohoto nového odvětví. Pokud se u nás nachází potenciálně vıznamné evropské ložisko lithia, což je klíčovı prvek baterií nejen v elektromobilitě, ale i v ukládání elektřiny obecně, pak je pro nás zajímavé se tím zabıvat,“ stojí v prohlášení. ČEZ upozornil, že zatím se jedná pouze o průzkum, je podle něj ale logické využít znalostí těžební dceřiné společnosti Severočeské doly.

ČEZ, ve kterém vlastní 70 procent stát, avizoval, že má zájem o těžbu lithia, už letos v červenci. Tehdy uvedl že EMH půjčí dva miliony eur a do konce roku se rozhodne, zda do ní vstoupí.

Lithium je považováno za kov budoucnosti, v Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světovıch zdrojů lithia - naprostá většina na Cínovci a malé množství ve Slavkovském lese. Ložisko u Cínovce je největší v Evropě.

Analytici však již dříve varovali, že je těžba lithia zpolitizovaná. Lithium bylo jedním z hlavním témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL. V minulosti vláda uvažovala o tom, že by stát vstoupil do EMH prostřednictvím státního podniku Diamo.

V EMH má menšinovı podíl skupina Krupa Global Investments (KGI) slovenského podnikatele Pavola Krúpy.