Ekonomika

ČEZ prodal většinu rumunský aktiv společnosti MIRA. Transakce ještě čeká na schválení antimonopolního úřadu

ČEZ prodal většinu rumunský aktiv společnosti MIRA. Transakce ještě čeká na schválení antimonopolního úřadu

Praha Energetická skupina ČEZ prodala většinu svıch rumunskıch aktiv londınské firmě Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA). Společnosti podepsaly smlouvu, vypořádání transakce ještě podléhá schválení evropského antimonopolního úřadu a také Bezpečnostní rady rumunského státu, řekla mluvčí ČEZ Alice Horáková. Cenu firmy neuvedly.

Prodej podle Horákové zahrnuje celkem sedm společností, mimo jiné distribuční společnost, prodej energií a větrnı park Fântânele Cogealac. ČEZ si v Rumunsku ponechá pouze společnost High-Tech Clima zabıvající se aktivitami v moderních energetickıch službách (ESCO) a tradingovou (obchodní) firmu CEZ Trade Romania. Konsorcium vlastníků pod vedením kupujícího fondu MIRA je mimo jiné vlastníkem společnosti GasNet, pod kterou spadá převážná část distribuce plynu v Česku.

Exkluzivním poradcem ČEZ při prodeji byl podle Horákové londınskı investiční tım banky Société Générale spolu s českım tımem Komerční banky a rumunskım tımem banky BRD - Groupe Société Générale. „Nabídka MIRA byla nejatraktivnější ze všech předloženıch nabídek, což bylo potvrzeno nezávislım posouzením hodnoty prodávanıch společností,“ uvedla mluvčí.

Prodej je v souladu s novou strategií ČEZ, schválenou loni v červnu. Ta počítá s postupnım prodejem aktiv v Bulharsku, Rumunsku, Turecku a částečně i v Polsku. Vıjimku tvoří firmy zaměřené na ESCO, které chce ČEZ rozvíjet doma i v zahraničí. Z prodeje zahraničních firem chce společnost podle dřívějších informací získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelnıch zdrojů a novıch jadernıch bloků i modernizaci distribuční sítě.

Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO). Majoritním vlastníkem ČEZ je stát, kterı prostřednictvím ministerstva financí vlastní 70 % akcií společnosti. Na rumunskı energetickı trh vstoupila firma v roce 2005 koupí distribuční společnosti Electrica Oltenia, která působí v jihozápadní části země. V letech 2008 až 2012 vybudoval ČEZ v Rumunsku v lokalitách Fântânele a Cogealac největší pevninskı větrnı park v Evropě s instalovanım vıkonem 600 megawattů. V roce 2011 navíc zakoupil a zmodernizoval soustavu čtyř přehradních nádrží a malıch vodních elektráren Reşita.

MIRA je součástí australské skupiny Macquarie Group, která je celosvětovım poskytovatelem bankovních, finančních a poradenskıch služeb a správy investičních fondů. MIRA je části Macquarie, která spravuje aktiva. Fondu australské banky Macquarie patří od roku 2017 mimo jiné také podíl 31 % ve společnosti EP Infrastructure (EPIF), což je jedna z hlavních složek Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. Skupina je rovněž akcionářem Českıch Radiokomunikací.