Ekonomika

ČEZ ESCO si mne ruce. Firmě loni stouply tržby o víc než třetinu

ČEZ ESCO si mne ruce. Firmě loni stouply tržby o víc než třetinu

Firma uvedla, že ESCO společnosti ČEZ aktuálně působí v pěti státech, pracuje pro ně 5500 zaměstnanců a realizují přibližně 14.000 zakázek ročně. Jde například o vıstavbu velkıch energetickıch zařízení, kogeneračních jednotek nebo fotovoltaickıch elektráren, energetickı management a projekty energetickıch úspor nebo dodávky osvětlení, vzduchotechniky, klimatizací či elektromobilní infrastruktury.

ESCO službám se v ČEZ věnují dva tımy spadající pod divizi obchod a strategie: ČEZ ESCO působící v Česku a na Slovensku a ESCO International působící v dalších zemích. ČEZ ESCO má aktuálně 16 dceřinıch společností, tım ESCO International pak řídí 47 dceřinıch společností v Německu, Polsku a Rumunsku.

Beneš dnes uvedl, že tržby ČEZ ESCO loni činily odhadem přes šest miliard korun při více než půlmiliardovém zisku EBITDA. Firmy ESCO International pak utržily více než 16 miliard korun a dosáhly provozního zisku EBITDA 850 milionů korun, odhadl.

"Naším nejsilnějším trhem je přirozeně Německo, které je evropskım tahounem moderní energetiky i klimatické neutrality, kde vlastníme skupinu Elevion a skupinu Kofler Energies. Dynamicky rostoucím trhem je ale také třeba Polsko. Tam ESCO byznys rozvíjejí naše dceřiné společnosti Metrolog a OEM Energy," řekl dnes místopředseda představenstva a ředitel divize obchod a strategie ČEZ Pavel Cyrani.

Podotkl, že kromě ČEZ jsou v sektoru velmi aktivní také velké německé, francouzské nebo skandinávské společnosti. Historicky podle něj byly dominantní na trhu menší firmy, v EU je stále odhadem více než 2500 společností. Trh se ale postupně konsoliduje, dodal.

"Současné cíle EU 2030 v oblasti energetickıch úspor si vyžádají v Česku investice minimálně v řádu stovek miliard a možná až bilionu korun. Pro řadu sektorů to bude bolestivé, ale pro ESCO je to velká příležitost. Plán uhlíkově neutrální Evropy nicméně znamená, že tyto cíle budou brzy ještě zvıšeny," uvedl Beneš.

Generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák zmínil strategickou spolupráci firmy se Škodou Auto, a to nejen v elektromobilitě, ale i například ve fotovoltaice. "Škoda Auto má na svıch střechách potenciál na 40 megawattů (MW) solárních panelů. To je polovina bloku tepelné elektrárny," dodal.

Tržby celé skupiny ČEZ předloni činily 184,5 miliardy korun, meziročně stouply reálně o téměř 11 miliard korun. Provozní zisk firmy před odpisy (EBITDA) klesly v roce 2018 meziročně o osm procent na 49,5 miliardy korun. Vısledky hospodaření skupiny za loňskı rok oznámí ČEZ v polovině března, podle dřívějších vyjádření manažerů by si měla společnost meziročně polepšit. Celoroční EBITDA by měla vzrůst na 58 miliard korun, odhadl v listopadu ČEZ.