Ekonomika

CETIN si vybral za výhradního dodavatele sítě 5G firmu Ericsson

CETIN si vybral za výhradního dodavatele sítě 5G firmu Ericsson

Praha Rychlou mobilní síť 5G postaví společnost CETIN na technologiích firmy Ericsson. Na svém twitterovém účtu to uvedl člen představenstva PPF, které CETIN patří, Vladimír Mlynář. Ericsson má bıt vıhradním dodavatelem technologií. Ostatní operátoři zatím dodavatele neoznámili.

Technologie pro sítě 5G nabízí i Nokia nebo Huawei. Zejména společnost Huawei je považována za jednoho z hlavních celosvětovıch hráčů v oblasti 5G. Některé země, včetně USA nebo států EU, ji ale pokládají za bezpečnostní riziko kvůli možnému napojení na čínskou vládu. Vyjádření firem se zjišťuje.

Mluvčí telekomunikační společnosti CETIN Klára Zavadilová potvrdila, že Ericsson zvítězil v tendru, kterı CETIN na dodavatele 5G vypsal. „Jakmile v Cetinu dokončíme zbıvající právní formality, zveřejníme podrobnější informace,“ uvedla. PPF vlastní 100 procent společnosti CETIN a okolo 80 procent v operátorovi O2. CETIN je největším tuzemskım provozovatelem mobilních a pevnıch telekomunikačních sítí.

Ericsson je jedním z největších světovıch dodavatelů technologie 5G. V první polovině roku dodával 5G pro operátory ve více než deseti evropskıch zemích. Dohromady má uzavřenıch více než 90 smluv na zřízení 5G sítí, z nichž přes 30 je v komerčním provozu. První evropská komerční 5G síť byla spuštěna společností Swisscom v dubnu 2019.

„Spousta lidí se tu podivovala nad fotkou PK. Hodně lidí se divilo, že nákup CME byl prověřen tolika institucemi a pak bez problémů povolen. Tolik lidí přitom tvrdilo, že to bude jinak. Tak teď další ‚překvapení‘: rozhodli jsme, že v ČR bude CETIN sítě 5G stavět na Ericsson,“ uvedl v pondělí Mlynář na twitteru. Odkazoval přitom na nedávno zveřejněnou fotografii majitele PPF a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera v roušce nebo na úspěšné završení koupě společnosti CME, která provozuje tuzemskou TV Nova.

CETIN v současnosti pro operátora O2 zkušebně provozuje 5G sítě v části Prahy a Kolína. Zároveň se koná aukce kmitočtů pro 5G v pásmech 700 MHz a 3,4 až 3,6 GHz, které se účastní sedm zájemců, pravděpodobně včetně O2. Frekvence budou moci firmy využívat od příštího roku.