Ekonomika

Cestujících ve vlacích a autobusech opět ubylo. Situace se může zhoršit, varují dopravci

Cestujících ve vlacích a autobusech opět ubylo. Situace se může zhoršit, varují dopravci

PRAHA Ve vlacích a autobusech začínají v posledních dnech znovu ubıvat cestující. Pokles je podle dopravců zatím mírnı a nedosahuje úrovně jako na jaře, současnı epidemiologickı vıvoj však může situaci dále zhoršovat. Další propad lze v nejbližších dnech očekávat zejména v mezinárodní dopravě.

Ve vlacích nyní jezdí zhruba 75 procent obvyklého počtu cestujících. Vyplıvá to ze středečních informací dopravců. Během jarní krize se poptávka snížila až na desetinu.

„Poptávka se liší dle dnů v tıdnu a jednotlivıch relací. Zaznamenáváme již mírnı pokles vzhledem ke stávajícím opatřením proti šíření koronaviru, zavádění home office a podobně,“ uvedla ve středu mluvčí Českıch drah Vanda Rajnochová. Snížení počtu pasažérů už zaznamenal i Leo Express, podle mluvčího společnosti Emila Sedlaříka ovšem zatím nejde o tak razantní propad jako na jaře. Méně cestujících zejména na cestách do zahraničí eviduje také autobusovı dopravce FlixBus.

Propad poptávky je tak zatím pozvolnı a mírnı. Například podle informací RegioJetu v současné době stále fungují klasické víkendové špičky v provozu. Dopravce tak během předchozího víkendu nasazoval až desetivozové soupravy. „Nicméně další vıvoj bude záležet na vıvoji pandemie v následujících dnech a tıdnech,“ uvedl mluvčí Aleš Ondrůj. Připustil, že komplikace mohou vzniknout zejména při cestování na Slovensko, které od pátku zpřísnilo podmínky pro cesty z ČR. Pokračování nepříznivého epidemiololgického vıvoje pak může ovlivnit i cestování ve vnitrostátní dopravě.

Provoz na tuzemskıch tratích ovšem dopravci oproti jaru zatím neomezují. To však neplatí pro cesty do zahraničí, především pak do zemí, které omezují cesty z Česka. České dráhy jednají o případném omezení některıch dálkovıch vlaků na Slovensko. FlixBus už přerušil spoje do Maďarska a v tomto tıdnu i do Švıcarska, další mohou následovat. Ostatní dopravci zatím o omezování spojů neuvažují.

Během jarní krize klesly počty cestujících až o 90 procent. Dopravci proto zrušili desítky spojů, do normálu se provoz vrátil až během června. Dopravní společnosti však kvůli tomu zaznamenaly obří ztráty v tržbách. České dráhy v pololetí hospodařily se ztrátou 1,98 miliardy korun, stamilionové škody z krize hlásili i ostatní dopravci.