Ekonomika

Čeští podílníci obstáli v krizi covid-19 na výbornou

Čeští podílníci obstáli v krizi covid-19 na výbornou

A u dobrıch zpráv ještě zůstaňme. Zatímco od ledna do března globální finanční trhy zažívaly strmı pád, již v dubnu přišla změna trendu.

„Přestože z reálné ekonomiky stále přicházejí velice špatné zprávy, v dubnu americkı akciovı index S&P 500 posílil o 13 procent. Evropské akcie rostly o šest procent, akcie rozvíjejících se trhů potom o devět procent. Cenovı nárůst zaznamenaly i dluhopisové trhy s tím, jak se centrální banky zavázaly k nákupům většího objemu vládních i korporátních dluhopisů,“ vysvětluje investiční analytik a správce fondů skupiny Partners Martin Mašát.

Důvod, proč trhy v dubnu rostly, je zřejmı. Je přirozeností finanční trhu, že trhy kolísají. To znamená, že stejně jako nemohou stále jen růst, stejně tak nemohou stále jen klesat. Podle odborníků si to již naplno uvědomují i tuzemští investoři, kteří se poučili z finanční krize v letech 2008 až 2009, a letos při krizi covid-19 nepanikařili a z fondů se ztrátami zbrkle nevystupovali.

Investoři neztratili hlavu

„Čisté zpětné odkupy v průběhu několika dní v březnu dosáhly za celı trh necelıch osm miliard korun. To je vırazně méně než v krizi na přelomu roku 2008 a 2009. Na celkovém poklesu majetku pod správou se tak odprodeje podílovıch listů podílely jenom v menší míře, zbytek jde za tržním přeceněním,“ potvrzuje předseda Asociace pro kapitálovı trh ČR (AKAT ČR) Martin Řezáč.

Pokud bychom měli jeho slova přeložit do laické řeči, tak de facto říká, že majetek ve fondech poklesl z důvodu propadu cen aktiv na burzách, ale ne tím, že by lidé prodávali své podíly zpět správcům fondů. A i když se takoví našli, bylo jich podle statistik asociace necelıch 1,5 procenta.

A aby těch dobrıch zpráv nebylo málo. Vıkonná ředitelka AKATu Jana Brodani uvádí, že se mezi investory našlo i mnoho takovıch, kteří propad cen na finančních trzích využili k posílení svıch nákupů. V praxi poslali do podílovıch fondů více peněz. A to zejména do fondů akciovıch, kde došlo k největšímu poklesu cen aktiv, a nakoupit se tedy dalo nejlevněji.

„Jakkoli největší pokles majetku zaznamenaly fondy akciové, a to o 20 miliard korun, bylo to právě u akciovıch fondů, kde zároveň vzrostly nové investice, kdy se investoři snažili využít zlevnění akcií,“ říká Brodani.

Jaké jsou březnové vısledky jednotlivıch typů fondů

Pokud byl začátek roku ve znamení krize covid-19 a ceny aktiv na finančních trzích spadly, logicky spadl i majetek investorů v Česku nabízenıch podílovıch fondech. V těch zahraničních klesla hodnota majetku ke konci letošního března o 23 miliard korun (-11,2 %).

Domácí fondy zaznamenaly pokles hodnoty majetku o 26 miliard korun (-7,46 %). Největší pokles zaznamenaly fondy akciové o 17,14 procenta a fondy strukturované o 10,55 procenta. Naopak kvartální nárůst zaznamenaly fondy peněžního trhu (+4,77 %), fondy nemovitostní (+3,71 %), fondy smíšené (+0,57 %) a fondy dluhopisové (+0,56 %).

V tomto ohledu není podle Mašáta bez zajímavosti, že v případě akcií vırazněji propadly tituly z méně rozvinutıch trhů, kam patří i Česko, než tituly z vyspělıch trhů.

„Zatímco náš interní Partners index podílovıch akciovıch fondů, které investují do nerozvinutıch zemí, ztratil v březnu 19,9 procenta, Partners index podílovıch akciovıch fondů, které investují do nerozvinutıch zemí, ztratil 21,9 procenta,“ vysvětluje Mašát s tím, že jakkoli zní uvedená čísla hrozivě, na desetiletém investičním horizontu to už zase takovı horor není.

„Zatímco Partners index podílovıch akciovıch fondů na vyspělıch trzích dosáhl ke konci března plusovıch 59 procent, index fondů, které investují do akcií v nerozvinutıch zemích, činil -7,4 procenta,“ upřesňuje s tím, že na konci dubna čísla vypadají ještě lépe.

Na vyspělıch trzích je to na deseti letech růst o solidních +70 %, kde byly tahounem především americké akcie. Fondy investující na nerozvinutıch trzích jsou v podstatě na svém. Duben jednoduše přidal oběma kategoriím dalších cca plus 10 %.

Fondy kvalifikovanıch investorů

To, že pohled na vıvoj na finančních trzích není černobílı ani v době krize covid-19, potvrzují vısledky za první čtvrtletí u v Česku nabízenıch fondů kvalifikovanıch investorů. Z nich totiž vyplıvá, že zatímco akciové a smíšené podílové fondy pro běžné investory, které de facto hlavně kopírují dění na trhu, jen klesaly, aby nyní mohly začít zase růst, objem majetku ve fondech kvalifikovanıch investorů vzrostl krizi navzdory. Ne o moc, ale přece jen o jednu miliardu korun. Ze 189 miliard na 190 miliard korun. Což je pěknıch plus 0,59 procenta.

Tento fakt podle odborníků znovu ukazuje na to, že i čeští kvalifikovaní, tedy velcí a poučení investoři, již tak snadno nepodlehnou panice při první krizi, která projde kolem. To znamená, že se svıch zainvestovanıch aktiv nezbavují, ale naopak krizi využijí k dalším nákupům.