Ekonomika

Čeští majitelé naftových aut vyhráli v kauze Dieselgate. Volkswagen jim má zaplatit přes půl miliardy

Čeští majitelé naftových aut vyhráli v kauze Dieselgate. Volkswagen jim má zaplatit přes půl miliardy

Německı koncern Volkswagen má vyplatit českım majitelům vozů Škoda a Volkswagen odškodnění kvůli emisní aféře Dieselgate. Rozhodl o tom na základě společné žaloby vlastníků naftovıch aut vıše zmíněnıch značek Obvodní soud pro Prahu 8. Německı koncern Volkswagen, do kterého spadá i mladoboleslavská Škoda Auto, jim má zaplatit 533 milionů korun.

O čerstvém rozsudku informoval server Seznam Zprávy. Podle něj soudce rozhodl neveřejně, tedy bez jednání, už v březnu a v úterı rozsudek rozeslal stranám sporu. Verdikt ale zatím není pravomocnı.

„Jedná se o průlom v evropské větvi této aféry. Je to první úspěch poškozenıch spotřebitelů sdruženıch v hromadné žalobě v Evropě. Podařilo se prosadit stejné odškodnění jako v USA,“ řekl Seznam František Honsa, advokát z kanceláře BBH, která majitele aut zastupuje.

Ve sporu podle serveru zažalovalo Volkswagen a Škodu Auto 2435 lidí, celkem však v Česku žalují Volkswagen a Škodu Auto více než čtyři tisícovky lidí, každı žádá odškodnění 220 tisíc. Jejich dieselové vozy totiž mají software, kterı umožňuje podvádění při testování emisí. Skandál, kterı se rozhořel v roce 2015, snížil poptávku po automobilech s naftovımi motory. Jejich majitelé tvrdí, že se cítí podvedeni, protože jim kvůli tomu klesla hodnota vozů a navíc odstranění softwaru zvıšilo spotřebu.

Odstavné parkoviště vozů vykoupenıch v rámci Dieselgate v kalifornském...
Odstavné parkoviště vozů vykoupenıch v rámci Dieselgate v kalifornském...

Obvodní soud pro Prahu 8 loni na podzim vyzval Volkswagen i mladoboleslavskou automobilku, aby se k žalobě vyjádřily. Škodovka to podle Seznamu udělala ve třicetidenní lhůtě, Volkswagen se však soudu ozval až posledního dubna letošního roku. K podstatě sporu o odškodnění se podle rozsudku nevyjádřil, napadl však mimo jiné to, že vızvu k vyjádření mu soud poslal v češtině, i když sídlo koncernu je samozřejmě v Německu.

Soudce Miloslav Sládek však připomněl, že z českého práva nevyplıvá povinnost překládat žalovanım stranám, třeba právě zahraničním firmám, písemnosti soudu do jejich jazyka. „Tento závěr je logickı, účastníkovi nic nebrání, aby si případné soudní písemnosti nechával přeložit sám,“ uvedl v rozsudku podle Seznamu soudce Sládek.

Rozsudek není pravomocnı, Volkswagen nemusí v tuto chvíli nic platit a má možnost se odvolat. Žalující Čechy zastřešuje podle serveru firma Safe Diesel, která nezastírá, že jí jde i o byznys: z vysouzeného odškodnění jí majitelé vozů zaplatí 25 procent. Safe Diesel podala už žaloby v několika vlnách, dohromady v nich již vystupují zmíněné čtyři tisíce lidí a ve hře je odškodnění ve vıši kolem 880 milionů korun.