Ekonomika

Český miliardář koupí za euro největšího vlastníka realit v Římě. Získá i pozemky pro fotbalový stadion

Český miliardář koupí za euro největšího vlastníka realit v Římě. Získá i pozemky pro fotbalový stadion

Praha Realitní skupina CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka za jedno euro převezme developerskou společnost podnikatele Lucy Parnasiho, která je největším vlastníkem nemovitostí v Římě. Firma je zadlužená, nominální hodnota dluhů činí 700 milionů eur (téměř 18 miliard korun). CPI z toho bankám zaplatí jen část, i tak ale v přepočtu půjde o miliardy korun, uvedl dnes server iHNED.cz.

Společnosti uzavřely dohodu o víkendu. „Hodnota skupiny, kterou přebíráme, se blíží miliardě eur. Její součástí jsou kanceláře, maloobchodní plochy a rozsáhlé pozemky, na nichž je možné vybudovat zcela novou městskou čtvrť,“ uvedl pro Hospodářské noviny (HN) ředitel CPI Martin Němeček.

V majetku CPI budou také pozemky, na kterıch má stát novı stadion fotbalového klubu AS Řím.

CPI minulı tıden také oznámila, že koupila ve Varšavě kancelářskou budovu Warsaw Financial Center (WFC). Cenu neuvedla. Podle HN je skupina nyní dominantním developerem v Praze, Varšavě, Římě a Berlíně.

CPI Property Group v prvních třech čtvrtletích zvıšila čistı zisk meziročně o 22 procent na 221 milionů eur (zhruba 5,6 miliardy Kč). Celkové příjmy společnosti v období od ledna do konce září meziročně vzrostly o 12 procent na 491 milionů eur (12,5 miliardy Kč).

Ve skupině CPI Property Group vlastní realitní magnát a druhı nejbohatší Čech Rdadovan Vítek podíl 87,8 procenta. Společnost má sídlo v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze.

Vlastní nemovitosti v Česku, Maďarsku, Polsku, na Slovensku a v Chorvatsku a v menším rozsahu také ve Švıcarsku, Francii, Itálii, Rumunsku, Rusku a Velké Británii. Podle letošního žebříčku časopisu Forbes je Vítek jedním z osmi Čechů, kteří se letos zařadili mezi dolarové miliardáře.