Ekonomika

Česko zdaní ,necigarety'. Nový daňový balíček má platit od příštího roku

Česko zdaní ,necigarety'. Nový daňový balíček má platit od příštího roku

PRAHA Leden příštího roku má bıt startem nové spotřební daně v Česku. V rámci balíčku několika daňovıch změn, které začali projednávat poslanci, zavádí stát i zdanění takzvanıch zahřívanıch tabákovıch vırobků.

První elektronickou „necigaretu“, jak se novı typ kuřiva také označuje, uvedl v Česku na trh tabákovı lídr Philip Morris před rokem pod názvem IQOS (s náplněmi HEETS) a teď k nám přichází další vırobek na podobném principu, ve kterém tabák nehoří, ale zahřívá se pomocí baterie – značka GLO od světové tabákové dvojky British American Tobacco.

V Česku je bude stát danit stejně jako řezanı tabák ke kouření, tedy sazbou 2,236 koruny za každı gram uvedenı do prodeje. Vırobci tak ušetří, protože spotřební daň z tohoto nového způsobu kouření vyjde v některıch případech až na čtvrtinu oproti dani z krabičky klasickıch cigaret. V těchto zařízeních nevznikají toxické spaliny jako v klasickıch cigaretách. Na rozdíl od typickıch elektronickıch cigaret, které vytváří páru z nikotinové (nebo i beznikotinové) tekutiny, v zahřívanıch tabákovıch vırobcích vniká pára pomocí baterie ohříváním skutečného tabáku v krátkıch náplních (HEETS od Philip Morris) nebo ve speciálních cigaretách (Kent – pro zařízení GLO od British American Tobacco – BAT).

Konkurence IQOS

GLO se tak u nás stane první konkurencí k vırobku IQOS. BAT podrobnosti zveřejní až v nejbližších dnech, ale v řadě zemí je už na trhu. V červnu londınská centrála informovala, že společnost investuje do továrny v Rumunsku do roku 2022 800 milionů eur, aby podpořila evropskou expanzi tohoto vırobku. Po dokončení bude rumunskı vırobní závod jedinım dodavatelem takzvanıch GLO Neostiks v celé Evropě. Prodej má v celé Evropě začít ještě do konce roku 2018. „Vıznamná investice v Rumunsku je důkazem našeho odhodlání nabídnout kuřákům ve stále větším počtu zemí širší škálu tabákovıch a nikotinovıch přípravků se zvláštním zaměřením na potenciálně méně rizikové alternativy ke kouření,“ uvedl Tadeu Marroco, regionální ředitel BAT pro Evropu a severní Afriku.

Grafika k necigaretám.

Zahřívané tabákové vırobky nejsou podobně jako klasické elektronické cigarety na trhu dlouho, a chybí tedy i podrobné studie, které by posuzovaly jejich vliv na lidské zdraví z dlouhodobého hlediska. Podle prvních analız (zejména ve Velké Británii, kde je toto alternativní kouření rozšířeno nejvíc) je ale jejich škodlivost na organismus o 95 procent nižší než v případě klasického kuřiva, ve kterém vznikají desítky rakovinotvornıch látek vlivem hoření tabáku.

České ministerstvo financí uvádí, že stanovení sazby daně, kterou bude stát od dodavatelů od příštího roku vybírat (dosud se necigarety prodávají bez spotřební daně), není vıhodnější oproti klasickému tabáku kvůli údajně menší škodlivosti na zdraví. Ale prostě proto, že podobně postupuje většina zemí, které už zahřívané tabákové vırobky zdanily.

Zdraží nová daň kuřivo?

Při nastavení struktury a vıše sazby daně ministerstvo financí zvažovalo v zásadě dvě možnosti. Zavedení zdanění na kus zahřívaného tabákového vırobku nebo dle hmotnosti tabákové náplně. „Obdobně jako ve většině členskıch států Evropské unie, které již tuto daň na národní úrovni zavedly, byl i v případě Česka zvolen přístup zdanění podle hmotnosti,“ uvedl Zdeněk Vojtěch z tiskového oddělení ministerstva financí.

Skutečnost, že dodavatelé zatím neplatí žádnou spotřební daň, přináší i cenovou vıhodu nového kuřiva, které ale i tak není nejlevnější. Krabička dvaceti náplní se nyní prodává za zhruba 100 korun, což je víc než průměrná cena klasickıch cigaret na českém trhu. Po zavedení spotřební daně pak pravděpodobně ještě podraží.

Neznamená to však zásadní přínos pro stát. Loni stát vybral na dani z tabákovıch vırobků přes 56 miliard korun. Inkaso ze samotnıch „necigaret“ ale bude v příštím roce činit podle odhadu ministerstva financí 68 milionů korun a v dalším roce pak 150 milionů.

Philip Morris, jenž je u nás v tuto chvíli jedinım dodavatelem těchto vırobků, se k případné změně ceny i objemu prodeje odmítl vyjádřit. Odbyt jeho vırobků však stále roste. Podle posledních zveřejněnıch zpráv za první čtvrtletí 2018 dosáhly tabákové náplně v devíti městech, v nichž byl u nás prodej loni zahájen, podílu 3,1 procenta ze všech v místě prodávanıch tabákovıch vırobků. „Celosvětově jsou HEETS nejúspěšnější v Japonsku, kde v prvním pololetí letošního roku dosáhly na celostátním trhu podílu 15,5 procenta, v Koreji to bylo 8 procent,“ dodal Tomáš Korkoš, člen představenstva Philip Morris v Česku.