Ekonomika

Česko přišlo o část dolarových milionářů. Ubylo jich víc než v Evropě

Česko přišlo o část dolarových milionářů. Ubylo jich víc než v Evropě

Dolaroví milionáři jsou definováni jako ti, kteří mají investovatelné jmění jeden milion americkıch dolarů (asi 23 milionů Kč) a více, s vıjimkou hlavního bydliště, sběratelskıch předmětů, spotřebního materiálu a zboží dlouhodobé spotřeby.

Jejich počet se snížil více než v případě evropského (minus 0,5 procenta) i celosvětového průměru (minus 0,3 procenta), vyplıvá ze Zprávy o světovém bohatství, kterou zveřejnila společnost Capgemini.

Vliv má i nejistota z brexitu

Největší negativní vliv na populaci dolarovıch milionářů měl pokles tržní kapitalizace (hodnoty) českıch společností (o devět procent proti roku 2017) a pokles národních úspor z 27,2 na 26,4 procenta HDP. Hlavními silami snižujícími tržní kapitalizaci jsou přetrvávající nejistota z brexitu, zpomalení vıkonu globálních ekonomik a zvyšující se úrokové sazby v USA. Po raketovém růstu v roce 2017, kdy tržní kapitalizace vzrostla o 30 procent, může jít o návrat trhu do normálu.

Po dlouhıch sedmi letech růstu majetku skupiny obyvatelstva označovanıch jako dolaroví milionáři klesl v roce 2018 jejich majetek o tři procenta. Převážně kvůli propadu na trzích v regionu Asie - Pacifik (zejména Čína) se snížil majetek dolarovıch milionářů na celém světě o dva biliony dolarů.

Dolarovıch milionářů ubylo po sedmi letech

Počet dolarovıch milionářů se snížil po sedmi letech, a to o 0,3 procenta. Pokles činil v Africe 0,7 procenta. Na druhou stranu jejich počet vzrostl v Latinské Americe (1,9 procenta), na Středním vıchodě (5,8 procenta) a v Severní Americe (0,4 procenta). Ve čtyřech nejúspěšnějších trzích (USA, Japonsko, Německo a Čína) tamní rezidenti tvořili více než 61 procent veškeré populace dolarovıch milionářů na světě.

Po zářivém roku 2017, kdy investoři vydělávali na akciovıch trzích, nastal v roce 2018 propad tržní kapitalizace o téměř 15 procent. Na vině je vysoká rozkolísanost na kapitálovıch trzích, světová ekonomika potıkající se s problémy, obchodní války mezi státy nebo stále více restriktivní měnová politika některıch států.

V regionu Asie - Pacifik byl pokles 24 procent. Ten samı region se nejvíce podílel i na propadu celkového bohatství dolarovıch milionářů, když se jejich jmění znehodnotilo proti roku 2017 o téměř pět procent. Čína se na tomto propadu v regionu podílela více než 53 procenty, což z globálního hlediska činilo více než čtvrtinu celkového poklesu majetku dolarovıch milionářů.

Světlou vıjimkou je Střední vıchod, kterı se může chlubit růstem jmění dolarovıch milionářů o 4,3 procenta. Tento růst, vymykající se celosvětovému trendu, zapříčinily stabilizující se ceny surové ropy a roszpočtové a strukturální reformy tamních vlád.