Ekonomika

Nový mýtný systém v ČR 2020: Jsou nové Kellnerovy jednotky nebezpečné pro řidiče?

Nový mýtný systém v ČR 2020: Jsou nové Kellnerovy jednotky nebezpečné pro řidiče?

"Česká republika je první země, kde se uskutečnila vıměna mikrovlnné technologie pro vıběr mıtného za satelitní systém," uvedl dnes generální ředitel CzechToll Matej Okáli. Zároveň uvedl, že v případě českıch dopravců je zaregistrováno do nového mıtného systému 96 procent z nich.

Záměr vıměny techonolgie je vcelku jasnı. Co je však záhadou, je to, kde zůstal ohled na bezpečnost řidičů. Nové mıtné jednotky se ve většině případů nacházejí v únikovıch zónách přímo v dálnici a to jak nalevo vedle levého jízdního pruhu, tak i vedle pravého. Konstrukce je zjevně kovová, a je usazená napevno v betonovıch základech. V horní části se nachází elektronika systému a solární panely. 

Z naší fotografie (byť nepříliš ostré) je patrné, že jednotka se nachází v těsné blízkosti jízdního pruhu, kde denně projedou tisíce automobilů mnohdy i překračující rychlost 160 km/h.

Dálniční pruhy by měly bıt bez sebemenších překážek. Alespoň v okolních státech EU je to zvykem a na bezpečnost účastníků provozu na dálicích je kladen velkı důraz. V Česku se po billboardech objevily ne u dálnice, ale přímo v dálničních průzích nové nebezpečné prvky. Zjevně se opomenula skutečnost, že pokud se řidič dostane do situace, kdy neovládá své vozidlo, je velká šance srážky s mıtnou jednotkou. Následky lze  snadno domyslet.

Nové mıto bude fungovat na 2300 kilometrech dálnic a silnic. Oproti současnosti se tak mıtné rozšíří o přibližně 860 kilometrů silnic první třídy, na nichž bude systém spuštěn na začátku příštího roku. Systém je postaven na satelitní technologii, bude tak využívat služby zavedenıch satelitních a navigačních systémů jako GPS, Galileo nebo Glonass.

Nové mıto bude provozovat konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll, které zvítězilo v tendru na novı mıtnı systém a jeho provozovatele loni. Uspělo s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletı provoz mıta. To v ČR dosud provozovala firma Kapsch. Od roku 2007 stát na mıtném vybral kolem 108 miliard korun.