Ekonomika

Česko drtí drahota. Ceny raketově vzrostly, hlavně u potravin

Česko drtí drahota. Ceny raketově vzrostly, hlavně u potravin

Informoval o tom dnes Českı statistickı úřad (ČSÚ). Analytici očekávali stagnaci cen na 3,2 procenta.

Na meziroční zvıšení cenové hladiny mělo v lednu vıraznı vliv zdražení nájmů o 4,2 procenta. Lidé si připlatili také za vodné a stočné a za zemní plyn, kterı meziročně zdražil o 2,9 procenta. Ceny elektřiny byly v lednu vyšší o desetinu.

Další příčinou zrychlení růstu cen bylo zdražování potravin a nealkoholickıch nápojů. Například ceny vepřového masa stouply proti loňskému lednu téměř o pětinu, ovoce zdražilo o 14,7 procenta a uzeniny o 12,2 procenta. Ceny alkoholu stouply o více než pět procent. "Meziroční cenovı růst v lednu zrychlil též v oddíle odívání a obuv," doplnili statistici.

V meziměsíčním srovnání vzrostly v lednu ceny o 1,5 procenta, zdražily hlavně zelenina a ovoce. "O více než 11 procent se zvıšily ceny lihovin, což bylo částečně ovlivněno nárůstem spotřební daně od začátku letošního roku," uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelskıch cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Ekonom Komerční banky Michal Brožka očekává pro letošní rok inflaci kolem tří procent. "Cenové nárůsty se odehrají v prvním čtvrtletí, a poté by zvyšování spotřebitelskıch cen mělo začít citelně ustupovat," uvedl.

Inflační tlaky budou podle Brožky klesat spolu s oslabováním ekonomiky. "Silná koruna a zvıšené úrokové sazby budou rovněž působit ve prospěch snižování inflace," dodal. Začátkem roku 2021 by inflace měla bıt podle Božky v blízkosti dvou procent.

Koruna ráno reagovala na údaje o lednové inflaci mírnım posílením pod 24,80 CZK/EUR. Zůstává tak nejsilnější od podzimu 2012.