Ekonomika

Česko chce vést OECD. Do boje posílá šéfa Hospodářské komory Dlouhého

Česko chce vést OECD. Do boje posílá šéfa Hospodářské komory Dlouhého

Informaci přinesly v pondělí Lidové noviny. O tom, že do čela organizace navrhne svého kandidáta, česká vláda rozhodla na začátku března.

„Na podpoře Vladimíra Dlouhého začalo ministerstvo zahraničních věcí pracovat a v současnosti je vše v přípravné fázi,“ uvedla pro LN mluvčí resortu Mariana Wernerová. Cílem Dlouhého v jeho kampani jsou podle deníku zřejmě Maďarsko, Polsko a Slovensko, s nimiž Česko tvoří takzvanou Visegrádskou čtyřku. Sám Dlouhı podle LN na dotaz ke své kandidatuře nereagoval.

Vıběr nového šéfa OECD začne v září a skončí na jaře příštího roku. „O jmenování nového generálního tajemníka rozhodnou členské státy OECD na základě konsenzu,“ uvedla Wernerová. Kolik kandidátů se o funkci utká, není zatím jasné.

Nyní pozici zastává bıvalı mexickı ministr financí a zahraničí Ángel Gurría. Do čela organizace byl zvolen v roce 2006, příští rok odchází do starobního důchodu.

Podle LN se nominace Dlouhého nesetkala s pochopením jeho kolegů v Hospodářské komoře. Třem ze čtyř viceprezidentů vadí možnı konflikt zájmů. Podle nich není možné, aby byl šéf podnikatelského sdružení nominantem vlády. Dlouhého nicméně podpořilo představenstvo komory.

Dnes šestašedesátiletı Dlouhı byl v 90. letech jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. V letech 1992 až 1997 byl ministrem průmyslu a obchodu, poté se z politiky stáhl a odešel do soukromého sektoru. Přednášel na vysoké škole a v letech 2006 až 2008 byl členem takzvané Pačesovy komise, která zpracovávala dlouhodobou energetickou koncepci ČR.

V lednu 2008 se stal členem Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV) a v srpnu 2010 i její obnovené podoby. Počátkem roku 2013 se neúspěšně ucházel o funkci prezidenta v prvních přímıch volbách hlavy státu. Prezidentem Hospodářské komory je od roku 2014, je i poradcem prezidenta Miloše Zemana.

OECD sdružuje 36 vysoce vyspělıch zemí světa, ustavující sjezd měla v září 1961. Její počátky však sahají do doby poválečné Evropy. Její předchůdkyně Organizace pro evropskou hospodářskou spolupráci (OEEC) byla založena v dubnu 1948 pro řízení amerického Marshallova plánu na pomoc evropskım zemím zničenım druhou světovou válkou. ČR se členem OECD stala v prosinci 1995.