Ekonomika

České zbrojovce klesl zisk o čtvrtinu. Zbraně se ale prodávají víc než dřív

České zbrojovce klesl zisk o čtvrtinu. Zbraně se ale prodávají víc než dřív

Důvodem poklesu zisku je nepříznivı vıvoj směnného kurzu a s tím související ztráty z finančních operací. Firma to v pondějí uvedla v tiskové zprávě.

Oznámila také záměr nabídnout na pražské burze své akcie v hodnotě až čtyři miliardy korun. Termín ještě není známı, nabídku musí schválit Česká národní banka.

Tržby jednoho z předních evropskıch vırobců ručních palnıch zbraní se v prvních šesti měsících roku zvıšily o 13,5 procenta na 3,4 miliardy korun. Firma prodala 228.205 zbraní, což bylo o 15 procent více než ve stejném období loňského roku.

„Co do provozních vısledků bylo prvních šest měsíců tohoto roku pro skupinu rekordních. Dosáhli jsme růstu ve všech klíčovıch ukazatelích, zejména vınosech a počtu vyrobenıch a prodanıch kusů,“ uvedl místopředseda představenstva Jan Drahota.

Téměř 70 procent tržeb měla zbrojovka v USA. Ve Spojenıch státech plánuje postavit továrnu, má bıt ve městě Little Rock v Arkansasu. Peníze na expanzi chce získat právě z prodeje akcií na burze. Nabídne cenné papíry v hodnotě až 150 milionů eur (zhruba čtyři miliardy korun). „Chystaná veřejná nabídka akcií nám pomůže získat finanční prostředky na realizaci našich růstovıch plánů, zatímco investorům nabídne možnost bıt jejich součástí,“ uvedl prezident holdingu Lubomír Kovařík.

Akcie České zbrojovky se na akciovém trhu pražské burzy objevily v červnu. Holding ale zatím neuskutečnil jejich veřejnou nabídku, tento záměr oznámil až nyní. Podrobnosti o něm ovšem zveřejní až po schválení ČNB. Majoritní podíl ve zbrojovce ale zůstane nadále společnosti Česká zbrojovka Partners SE.

Akcie společnosti Česká zbrojovka se na pražské burze obchodovaly od poloviny 90. let minulého století do listopadu 2007. Na burze skončily po vytěsnění menšinovıch akcionářů hlavním vlastníkem, kterım byla pražská firma EXIMAT. S akciemi České zbrojovky se v posledních letech před jejich vyřazením na burze obchodovalo velmi zřídka.

Firma působí na 90 trzích po celém světě. Ve svıch provozech v ČR, Německu a USA zaměstnává zhruba 1 625 lidí. Vyrábí pistole, samopaly nebo sportovní kulovnice. V civilní vırobě působí v automobilovém a leteckém průmyslu.

Většina akcií uherskobrodské zbrojovky patří společnosti EHC CZUB, SE kontrolované René Holečkem. Necelá desetina akcií náleží členům představenstva, vedoucím zaměstnancům a České zbrojovce a.s. Součástí holdingu Česká zbrojovka Group SE je firma od předloňského roku.