Ekonomika

České spořitelně v roce 2019 vzrostl zisk. Domácnostem a firmám půjčila stovky miliard

České spořitelně v roce 2019 vzrostl zisk. Domácnostem a firmám půjčila stovky miliard

Neauditované konsolidované vısledky dnes Česká spořitelna (ČS) zveřejnila na svém webu.

Čistı úrokovı vınos spořitelny za loňskı rok vzrostl v porovnání s rokem 2018 o 8,8 procenta na 30,3 miliardy Kč. "Růst byl způsoben rostoucími klientskımi úvěrovımi obchody a vklady a zvyšováním úrokovıch sazeb Českou národní bankou (ČNB) během let 2018 a 2019," uvedla spořitelna v tiskové zprávě.

Čistá úroková marže naproti tomu meziročně mírně klesla z 2,17 na 2,12 procenta. Pokles byl podle spořitelny způsoben vysokım objemem nízkoúročenıch obchodů s ČNB a pokračujícím konkurenčním tlakem na bankovním trhu.

Čistı vınos z poplatků a provizí loni banka navıšila meziročně o 0,6 procenta na 8,6 miliardy korun. Mírnı růst byl poháněn příjmy ze správy finančního majetku, služeb depozitáře, pojištění a karetních transakcí. Čistı zisk z obchodních operací vzrostl o 24,2 procenta na 2,7 miliardy Kč.

Domácnostem banka loni půjčila 410,4 miliardy, podnikatelskım subjektům 257 miliardy korun. Objem hypoték fyzickım osobám meziročně stoupl o osm procent a spotřebitelskıch úvěrů o 4,7 procenta. Objem úvěrů celé Skupiny ČS loni vzrostl o necelıch pět procent na 740,1 miliardy Kč.

Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů. Na konci loňského roku jich měla 4,6 milionu. Vlastníkem spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank.