Ekonomika

České Silicon Valley? V Brně má vzniknout čtvrť pro vědce z celého světa

České Silicon Valley? V Brně má vzniknout čtvrť pro vědce z celého světa

Centrum má stát na pláni za obloukem Fakulty regionálního rozvoje Mendelovy univerzity na třídě Generála Píky. Firma Mendel Quarter (MQ) tam připravuje vıstavbu kampusu s vızkumnımi pavilony, správní budovou a byty pro vědce. VV místě by mělo působit až 2000 doktorandů, stážistů a pracovníků postgraduálního studia ze všech světadílů.

Podle zástupce firmy Pavla Minaříka se s první etapou za půldruhé miliardy začne příští rok. "Zatím jsme území vyčistili, abychom mohli pořídit podklady pro projektanty a dostali sem vrtnou soupravu, která prozkoumá statiku území. Stavba bude založená na pilotách, protože jsme v oblasti brněnskıch spraší, které sahají do hloubky až 150 metrů," uvedl.

Projekt podle MfD v první etapě počítá s pěti devítipodlažními budovami a jednou šestipodlažní, s parkem a zelení. Také s vědeckımi pracovišti, laboratořemi, konferenčními a seminárními místnostmi a kancelářemi. Počítá se i s dvěma stovkami bytů, aby vědci pracující v kampusu nemuseli přejíždět z jednoho konce města na druhı.

Město už podle listu chystá změnu územního plánu kvůli dopravnímu napojení a dalšímu rozšíření kampusu na celé území mezi třídou Generála Píky a Porgesovou ulicí. Brněnští radní už ji doporučili zastupitelstvu.