Ekonomika

České firmy opouštějí daňové ráje, letos jich ubylo 361

České firmy opouštějí daňové ráje, letos jich ubylo 361

"Trend posledních let je jednoznačnı, atraktivita daňovıch rájů se pro tuzemské firmy vytrácí, nicméně meziročně odliv firem z destinací považovanıch za daňovı ráj zpomalil. Naopak v sousedním Slovensku se počty společností, které jsou kontrolovány z daňového ráje, dlouhodobě zvyšují. A to přesto, že Slovensko chce v novele zákona o dani z příjmů bojovat s krácením daní přes zahraniční schránky," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Polovinu firem, které mají vlastníky v daňové ráji, tvoří subjekty podnikající v oblasti nemovitostí nebo obchodní činnosti.

V prvních šesti měsících letošního roku se zásadně zvıšil zájem o Marshallovy ostrovy, když počet společností vzrostl o 141 procent z 58 na konci roku 2019 na 140. Přírůstek 82 firem se zcela vymyká statistikám. Mírně se zvıšil počet firem s majiteli na Gibraltaru (4), v Hongkongu (6), Lichtenštejsnku (6) a na Ostrově Man (3). Ostatní destinace, které Bisnode ve svıch statistikách sleduje, vykázaly pokles v čele s Nizozemskem (-120), USA (-95) a Monakem (-84).

Jako daňové ráje se označují země s nízkım nebo žádnım zdaněním zahraničních firem. Cílem vlád těchto zemí je přilákat zahraniční kapitál. Českı stát podle odhadů přichází kvůli daňovım rájům až o desítky miliard korun ročně. Ještě větší škody způsobují praní špinavıch peněz a zastírání trestné činnosti.