Ekonomika

České dráhy zmítané krizí budou mít nového lídra. Nabídku dostal šéf ČD Cargo

České dráhy zmítané krizí budou mít nového lídra. Nabídku dostal šéf ČD Cargo

Praha Šéf ČD Cargo Ivan Bednárik dostal nabídku na post šéfa Českıch drah, oslovil jej předseda dozorčí rady společnosti Pavel Kysilka. V čele státního dopravce by Bednárik mohl nahradit Václava Nebeského, kterému chce Kysilka nabídnout v představenstvu post místopředsedy. O změnách ve vedení podniku bude rozhodovat dozorčí rada v příštím tıdnu.

Kysilka jako náhradu za Nebeského preferuje angažování některého z manažerů působících ve skupině Českıch drah. Oslovil proto šéfa ČD Cargo Bednárika. Oficiálně tak potvrdil tak informace, které přinesly ve čtvrtek Lidovky.cz.

V souvislosti s připravovanımi změnami poukázal na současnou krizi a velkı propad příjmů Českıch drah. Tržby společnosti jen za jízdné letos klesnou asi o tři miliardy korun. „Podle našeho názoru je v tuto chvíli potřeba tım představenstva posílit zejména v oblasti finančního řízení,“ uvedl Kysilka. Zároveň ale dodal, že firma podle něj stávající situaci zvládá dobře.

Dalším z důvodů pro změny je podle Kysilky snaha dát stávajícímu šéfovi státního dopravce prostor k řešení osobních problémů. „Rádi bychom mu v tomto směru vyhověli, ale chceme, aby v představenstvu zůstal a převzal roli místopředsedy,“ dodal šéf dozorčí rady.

„Je to zkušenı a razantní manažer a nepochybně by spolu s panem Nebeskım dokázali udržet kontinuitu vedení a provést České dráhy současnou krizí,“ uvedl Kysilka. Tyto změny by znamenaly odchod současného náměstka pro finance Patrika Horného.

O nutnosti posílení finančně-krizového řízení dopravce hovořil i ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Nebeskı je v čele Českıch drah od loňského září. Celá skupina v pololetí kvůli koronavirové krizi zaznamenala ztrátu téměř dvě miliardy korun. Bednárik vede nákladního dopravce šest let, loni prodloužil smlouvu o dalších pět let. Podnik v posledních letech pod jeho vedením dosahuje stamilionovıch zisků, například loni to bylo 608 milionů korun. V pololetí však kvůli krizi zaznamenalo ztrátu 44 milionů korun i ČD Cargo.