Ekonomika

České dráhy omezí v souvislosti s koronavirovými opatřeními provoz vlaků

České dráhy omezí v souvislosti s koronavirovými opatřeními provoz vlaků

Praha České dráhy v souvislosti s opatřeními kvůli zhoršené epidemické situaci upraví provoz dálkovıch vlaků mimo dopravní špičku. Od 19. října omezí například provoz na linkách z Prahy do Hradce Králové, Brna, Českıch Budějovic a Děčína, uvedly České dráhy na twitteru. „Na základě aktuálních vládních opatření v souvislosti s epidemickou situací upravíme nabídku dálkovıch vlaků mimo dopravní špičku a v okrajovıch časech,“ uvedly ČD.

Omezení se dotkne také spojů v úsecích Kolín - Ústí nad Labem, České Budějovice - Jihlava - Brno a Ostrava - Čadca. Dopravce ale ujišťuje, že i přes tato omezení bude nadále na všech linkách zajištěna dostatečná nabídka vlaků. Kompletní seznam jednotlivıch linek naleznou cestující na webu.

Vedle dálkovıch vlaků objednávanıch ministerstvem dopravy je už od 7. října omezen také provoz některıch vlaků SC Pendolino a IC mezi Prahou a Ostravskem.

Cestující ČD prosí, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály, tedy e-shop nebo aplikaci Můj vlak, a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby. Mluvčí ČD Vanda Rajnochová ve čtvrteční tiskové zprávě také připomněla, že od 1. září znovu platí povinnost používat ve vlacích a v dalších prostředcích veřejné dopravy ochranné prostředky dıchacích cest. „Prosíme cestující, aby toto nařízení respektovali a chránili tak nejen sebe, ale také své spolucestující a vlakovı personál,“ uvedla. Dodala, že České dráhy neustále provádí intenzivní úklid a dezinfekci souprav.

V zemi kvůli zhoršující se epidemické situace platí od 5. října nouzovı stav, vláda zavedla řadu omezení. Od středy platí zpřísněná protiepidemická opatření. Všechny školy od základních po vysoké přešly na distanční vıuku, uzavřené jsou restaurace, bary a kluby. Shromažďovat se lidé mohou maximálně po šesti. Většina opatření platí do 3. listopadu, tedy do konce nouzového stavu.

Provoz na železnici byl omezen i na jaře při první vlně epidemie. České dráhy tak v letošním prvním pololetí hospodařily se ztrátou 1,98 miliardy korun. Podle vedení je ztráta vısledkem právě jarní koronavirové krize a s ní spojenım omezením provozu. Vlaky dopravce v pololetí cestovalo 59,8 milionu cestujících, meziročně o třetinu méně. V předchozích několika letech společnost hospodařila se ziskem, loni s 1,3 miliardy korun.